PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64>

 

61* Arek
Mam pytanie ostatnio niosę sie z zamiarem kupienia owczarka. Pewien hodowca propnuje mi rocznego pieska ( w sumie suczkę) czy nie jest to troche zbyt wiel miesiecy aby układać go? Wogóle czy lepiej ni zdecydować się na szczeniak 8 tygodiowego czy poprostu kupić pieska odchowanego? Ważne dla mnie jest to aby pies ten pracował poza tym ,że będzie jako pies towarzyski to przede wszystkim będzie pracował jako stróż a bedzie maił wiele do pilnowania. Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
 
Pies w tym wieku ma już pewne "naleciałości" w zachowaniu, jednak nie oznacza to, że przyzwyczajenia te są złe. Każdego psa należy obejrzeć, przetestować (najlepiej przez fachowca) pod kątem przydatności do przewidywanego zastosowania. Szczeniaka można od najmłodszego wieku układać pod tym kątem, pies dorosły musi przejść pewien etap przystosowawczy. Czasami zdarza się, ze pies po zmianie otoczenia i właściciela, przygotowywany do stróżowania, z trudem akceptuje domowników.

 

62* kinga - gorzow wlkp.
moje pytanie nie dotyczy owczarkow niemieckich ale  mam 2,5 letnia suke rasy bokser ostatnio dotkliwie pogryzla owczarka  niemieckiego nie wiem dlaczego ale jak widzi owczarka do poprostu wpada w furie i nie idze  jej utrzymac na smyczy nie wiem dlaczego tak robi (a z tego co tu  przeczytalam w panskich odpowiedziach jest pan doswiadczonym hodowca psow ) z gory dziekuje:)
 
Prawdopodobnie suka ma jakieś niemiłe skojarzenia z przeszłości związane z owczarkiem. Jest już trochę za stara, aby zmienić ten zły nawyk, nie jest to jednak niemożliwe i będzie wymagało kontaktu z doświadczonym, znającym psychikę psów szkoleniowcem. Proszę rozejrzeć się za kimś takim w swoim otoczeniu, gdyż problem ten z wiekiem będzie narastał.
 
63* jasia11@op.pl
czy psy rasy "owczarek niemiecki" należ do ras tzw. groźnych? mieszkam blisko szkoły gdzie jest dużo dzieci, nie chciałabym jaki przykrych incydentów, a wkrótce będę mieć psa tej rasy?
 

Zachowanie psa zależy od jego predyspozycji psychicznych oraz od wychowania. Poprawne wychowanie normalnego psa od szczenięcia w zasadzie gwarantuje bezproblemowość jego dalszego życia. Szczególnie ON jest psem bardzo plastycznym i podatnym na naukę. Co do tzw. wykazu psów uznawanych za agresywne, podaję:

Rozporządzenie ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

z dnia 15 grudnia 1998 r.

W sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy.

[Dz.U. z dnia 24 grudnia 1998 r.]
czyli [Dz.U.98.159.1051]

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715) zarządza się, co następuje:

§ 1. Wykaz ras psów uznawanych za agresywne, zwany dalej "wykazem", obejmuje następujące rasy psów:

1) Amerykański pit bull terrier,
2) Perro de Presa Mallorquin,
3) Buldog amerykański,
4) Dog argentyński,
5) Perro de Presa Canario,
6) Tosa inu,
7) Rottweiler,
8) Akbash dog,
9) Anatolian karabash,
10) Moskiewski stróżujący,
11) Owczarek kaukaski.

§ 2. Osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715), zwana dalej "wnioskodawcą", składa pisemny wniosek o wydanie tego zezwolenia do właściwego, ze względu na swoje miejsce zamieszkania, organu gminy, w terminie 30 dni od nabycia psa rasy wymienionej w wykazie.

§ 3.
1. Wniosek, o którym mowa w § 2, powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy i jego adres zamieszkania.
2. Do wniosku wnioskodawca dołącza pisemną informację:

1) o pochodzeniu psa, jego rasie, wieku, płci i ewentualnym sposobie oznakowania psa,
2) o miejscu i warunkach, w jakich wnioskodawca zamierza utrzymywać psa.

§ 4.
1. Właściciel psa rasy wymienionej w wykazie w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia składa do organu gminy wniosek, o którym mowa w § 2.
2. Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.

§ 5.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 
64* Mirek
Mam 6-ci miesięcznego owczarka ma miękkie przednie łapki Co robić?   Pozdrawiam!!!!
 
Miękkie łapy dla mnie oznaczają zbyt mocno, nienaturalnie pochylone nadgarstki i proste, mało zwarte palce (tzw. niedźwiedzia łapa). W taki przypadku na pewno należy zmienić karmę, gdyż dotychczasowa jest zbyt uboga i niejednokrotnie należy, w porozumieniu z lekarzem weterynarii, podać domięśniowo witaminę D3. 
 
65* KASIA
Witam! gratuluję hodowli.
Chciałabym dowiedzieć się od którego miesiąca zaczyna się szkolenie w psim przedszkolu, pies towarzysz i pies obronny... nie bardzo to rozumiem.. czy mógłby Pan to wytłumaczyć?
 
Nie ma konkretnych terminów, które determinowałyby rozpoczęcie poszczególnych szkoleń. Tak zwane psie przedszkole ma na celu przyzwyczajenie psa do kontaktów z ludźmi i innymi psami. Z reguły, w przedszkolu pies uczy się pierwszych, najprostszych komend i dlatego warto takie nauki rozpocząć już w najmłodszym wieku. Myślę, że trzeci miesiąc życia jest doskonałym terminem na rozpoczęcie przedszkola. Szkolenie PT, przyjmując, że pies jest po przedszkolu, zaczynamy około 5. miesiąca życia psa, natomiast szkolenie obrończe można rozpocząć "na poważnie" po ukończeniu szkolenia PT. Jednakże, jeśli planujemy w przyszłości szkolenie obrończe, nie wolno zaniedbywać pewnych jego elementów już w najmłodszym wieku (zabawy w przeciąganie, rozwijanie chęci łowienia, gonienia zdobyczy itp.) Dlatego też, warto wybrać się do fachowca, który poinformowany o naszych planach, zaproponuje odpowiednie kroki. Należy pamiętać, że nie każdy pies nadaje się do różnego rodzaju szkoleń. 
 
66* Ewani D.
Witam. Zwracam się z pytaniem do Pana, jako, że jest Pan dobrym znawcą psychiki Owczarków.
Otóż mój pies tej rasy ma obecnie 15 miesięcy. Jest grzeczny, ułożony i pozbawione agresji w stosunki do ludzi jak i psów. Od małego był starannie socjalizowany, chdzilimy z nim w różne miejsca, zapoznawał się z psami w różnym wieku i płci, bawił się z nimi. Wszelką agresję z niego wyplenialimy od początku. Bywał czasami dominujący w stosunku do psów, lecz nigdy nie dochodziło do poważnych przepychanek. Kończyło sie to zwykle tym, że nasz pies warczał. Jestem teraz bardzo zdziwiona jego reakcją na inne psy: otóż gdy tylko jaki obcy pies do niego podbiega to nasz zaczyna uciekać. Widać wyraźnie, że się boi. Jednak my go za nic nie chwalimy, tylko podchodzimy do obcego psa i pozwalamy im się obwąchać, ewentualnie pobawić. Nie wiem, czemu tak się dzieje. Czy mógłby Pan mi wyjanić, dlaczego powstaje takie zjawisko w moim psie? Czy co zeobiłam źle? Da się to naprawić- chodzi mi o to, czy przestanie się bać psów? Nigdy nie nakłanialimy go do agresywnych zachowań. Chcemy mieć tylko niekłopotliwego towarzysza, z którym można wszędzie pójć nie narażając się nikomu. Z góry bardzo dziękuję.
 
Wydaje mi się, że pies przeszedł jakieś niemiłe dla niego spotkanie z obcym psem i dlatego teraz reaguje strachem. Skoro do tej pory było inaczej, a pies wręcz starał się zdominować innego psa, musiało stać się coś, co go przestraszyło do tego stopnia, że teraz tak reaguje. Mogły to być wydarzenia niezauważalne dla właściciela, więc trudno teraz dociekać, co zaszło. Innym powodem może być to, ze pies od początku bał się innych psów (może świadczyć o tym warczenie  - reagował agresją ze strachu), a teraz strach tak się pogłębił, że pies reaguje ucieczką. Najlepszym sposobem na poprawę będzie jak najczęstsze spotykanie się z innymi psami, które są przyjacielsko nastawione. Dobrym sposobem byłoby wzięcie udziału w grupowym szkoleniu, gdzie z reguły znajdują się psy w podobnym wieku. Życzę powodzenia.
 
67* Melba - Kraków
Witam. Jestem włascicielką 6-cio miesiecznej suni owczarka i poniewaz nie mam warunków na szczeniaki noszę się z zamiarem jej wysterylizowania. Kiedy Pana zdaniem bezdie ku temu odpowiednia chwila: po pierwszej czy po drugiej cieczce?
 
Na pewno nie przed pierwszą cieczką. Natomiast, nie ma to większego znaczenia, po której cieczce nastąpi sterylizacja.
 
68* bart22
Witam serdecznie!!!od tygodnia jestem włacicielem 7 tygodniowego owczarka niem. o imieniu Tajfun. Jedna rzecz mnie zaczyna u mojego pupila nie pokoić...mianowicie jego charakterek...ogólnie mówiąc jest nieposłuszny,ale to jeszcze rozumiem..jest młody, ale zaobserwowałem, że jeli go nakrzycze za jakikolwiek wybryk to zaczyna szczekać i wtedy z jeszcze większą zaciętocia i zawziętocią robi dalej to samo...dopiero jak dostanie klapsa w tyłek to sie opamięta...ale w jego oczach widać straszną zaciętoć i walecznoć w takich momentach. Narazie sobie jeszcze z Nim daję radę, ale obawiam się, że chyba bez szkolenia się nie obędzie....:-( nie wiem może przesadzam albo maluch musi sie jeszcze wyszaleć. Co ważne jest to w sumie mój pierwszy pies którym sie całkowicie tylko Ja zajmuję, więć się dopiero uczę jak z nim postępować ale boje się że bez fachowej pomocy instruktora, albo rad ludzi którzy mają dowiadczenie z takimi maluchami jak mój, utknę w martwym punkcie... a staram się podchodzić poważnie do mojego Tajfuna, bo wiem ze jak bedzie dorosły to juz moge sobie z jego temperamentem i zaciętym charakterkiem nie poradzić, co byłoby raczej opłakane w skutkach...czekam na porady za które z góry SERDECZNIE DZIEKUJĘ....:-)  
 
Pies zdobywa pozycję w hierarchii stada (rodziny) poprzez właśnie takie zachowanie. On po prostu próbuje zdominować właściciela, bo chce "rządzić". Nie wolno mu na to pozwolić, bo w późniejszym okresie mogą z tego wynikać kłopoty. Pana postępowanie jest intuicyjnie dobre, jeżeli trzeba, należy użyć siły. Można również prowokować pewne sytuacje, aby nauczyć psa, że to nie on jest szefem. Np. podczas karmienia podejść i odsunąć psa od miski lub ją zabrać i po chwili podać (przewodnik stada ma prawo zjeść pierwszy), podczas układania do snu podejść i usiąść na legowisku. Podczas wychowania psa najważniejsza jest zasada, że pies MUSI wykonać każde polecenie natychmiast, bez ociągania. Nie wolno myśleć w ten sposób, że pies musi się wyszaleć, a potem zmądrzeje. Potem może być tylko gorzej, jeśli psu pozwolimy na dominowanie.
 
69* Cezar - warszawa
mieszkam w bloku i posiadam juz jednego psa oraz królika. Królik jest całkowicie przyzwyczajony do psa , a pies towarzyski i nie zachowuje sie agresywnie wobec innych. Jestem wstanie wyprowadzić psa na conajmniej jeden długi spacer dziennie i kilka krótszych. Czy rozsądnie jest brać na utrzymanie owaczarka niemieckiego? (chodziła by z nim na szkolenie 15 letnia osoba). Jeżeli tak mógłby Pan polecić jakie hodowle?
 
Jak już pisałem w swoich poradach, nie widzę najmniejszego problemu z opisanymi warunkami, w jakich przebywałby pies - owczarek. Dodatkowym plusem jest to, że pies byłby szkolony. W 100 procentach mogę polecić jedynie swoją hodowlę, tym bardziej, że obecnie mam szczeniaki, a ewentualne miejsce odbioru można "dogadać". Zapraszam.
 
70* Girl - Radom
Witam.Własnie kupilam szczeniaczka ON i mam pytanko odnosnie jego wychowania.Bardzo chciałabym żeby wyrósł na psa który bedzie groźny ale tylko w sytuacjach tego wymagających natomiast na codzien bedzie  spokojnym pieskiem. Aron bedzie strzegł w przyszłosci działki musi wiec byc dosc agresywny ale chciałabym aby wpuszczał na działke te osoby którym my sami otworzymy bramę . Jak go tego nauczyc?
 
Jedyną możliwością jest skontaktowanie się z doświadczonym szkoleniowcem-treserem, który zająłby się takim ułożeniem psa. Ostrzegam jednak, że pies stróżujący powinien mieć przede wszystkim doświadczonego i odpowiedzialnego właściciela, który potrafi poradzić sobie z takim psem. W przeciwnym wypadku, mogą z tego wynikać różne kłopoty.
 
71* Beata - Nysa
Niedawno odeszła mi ukochana 9-letnia wilczyca .Miała ropomaczicze prawdopodobnie>Cz sterylizacja temu zapobiega ? Mam jeszcze w domu jedną sunię Owczarka Niemieckiego  
 
Oczywiście, wycięcie macicy całkowicie likwiduje ryzyko jej zainfekowania. W przypadku, gdy nie myślimy o hodowli, warto sukę wysterylizować.
 
72* Girl-Radom
Dziękuje z poprzednią odpowiedź i mam kolejne pytanko do Pana. Czy okazywanie pieskowi w okresie szczeniecym swojej dominacji, tak jak Pan opisywał(zabieranie na chwile miski z jedzeniem, siadanie na legowisku przed snem itp) wystarczy tylko w okresie młodym czy trzeba tak robić juz przez całe życie pieska?Ciągle okazywac mu dominacje czy potem bedzie juz wiedział ze to nie on jest"szefem" i czy moze sie tak zdarzyc ze pies bedzie dominował nad wszystkimi członkami rodziny czy zawsze jednego sam uznaje jako "szefa"? z góry dziekuje za odpowiedz.
 
Przez całe życie pies musi znać swoje miejsce w rodzinie. Z reguły psu wystarczy w odpowiednio młodym wieku uzmysłowić, że nie pozwoli mu się nigdy na dominację i potem już jest z tym spokój. Zdarzają się jednak psy bardzo uparte i próbujące co jakiś czas spróbować swoich sił. Takie psy wymagają "twardej ręki" oraz uzmysłowienia im, że każdy członek rodziny jest w hierarchii stada wyżej.
 
73* Marcin
moje mieszkanie to 64m2, czy Owcz. Niem. wogole nadaje sie na mieszkanie w bloku. co wybrac psa czy sunie, przez 10 lat mialem sunie owcz. collie. prosze o odpowiedz. Pozdrawiam Marcin Pas
 
Proszę kliknąć: http://alhambra.rzeszow.pl/poradykup.htm 
 
74* darka - Gdańsk
Chciałabym zapytać czy w Gdańsku i gdzie(jeli wie Pan) są hodowle owczarków niemieckich.. odkąd pamietam kochałam te psiaki..teraz rodzice no i ja chcemy mieć takiego w domu..
 
Nie znam żadnej hodowli w Gdańsku, natomiast na moje stronie www w dziale "linki" jest odsyłacz do sopockiej hodowli SANTANDER Marka Juchniewicza.
 
75* natalia - POznań
Z cała rodziną decydujemy sie na owczarka niemieckiego ale nie wiemy czy to będzie odpowiednia rasa.Czy mógłby pan mi powiedzieć czy tkiego owczrka niemieckiego mogą wyprowadzać na spacer dziecie ?? w wieku 12 lat???
 
Psa należy odpowiednio ułożyć, ale w Poznaniu z tym nie powinno być najmniejszych problemów. Po takim wychowaniu, pies nie będzie sprawiał żadnych kłopotów, dwunastoletnie dzieci również bez problemów dadzą sobie z tym radę. Powtarzam jednak, że psa należy odpowiednio ułożyć. Pomogą w tym doświadczeni hodowcy, czy szkoleniowcy, których w Poznaniu nie brakuje.