PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64>

 

613* kacper - charsznica
Mam 4 miesięcznego owczarka niemieckiego i kundla weterynarz zalecał aby jej nie szczepić by nie doszło do płodu czy oprócz sterylizacii suczki kastrowania psa i szczepienia jest jaki sposó by ni doszło do zapłodnienia.
 
Do zajścia w ciążę potrzebne jest zapłodnienie suki, podczas którego psy z reguły "zczepiają" się swoimi narządami płciowymi. Szczepienie jest natomiast konieczne, aby zabezpieczyć psa  przed wirusami. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. 

Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianego problemu ciąży, jest sterylizacja suki.

 
614* nick
Szanowny Panie jak przystosować owczarka niemieckiego do tego, że w domu pojawiło się niemowlę, dla psa kto nowy i obcy. Do tej pory pies przebywał w domu, ale od momentu pojawienia się dziecka,z uwagi na naszš ostrożnoć, pies przebywa na dworze lub jest zamknięty na ganku domu [w nocy zamykamy go tam do spania]. Posiada na dworze kojec, w którym przebywa, ale rzadko. Czy przyuczać go do spania w nocy w kojcu, po zamontowaniu tam "budy"?Codziennie wyprowadzany jest na godzinny spacer, biega, bawi się z piłkš, na pewno jest wybiegany. Czy istnieje obawa, że pies będzie zazdrosny o dziecko i będzie mógł mu zrobić jakš krzywdę? Jak socjalizować psa? Proszę o odpowied?. Pozdrawiam
 
Trudno jest mi cokolwiek doradzać w tak ważnej sprawie, gdyż nie znam psa. Sam kiedyś miałem małe dziecko i 3 owczarki w mieszkaniu. Jednakże, swoich psów byłem stuprocentowo pewny, wiedziałem, że poza lizaniem, nic dziecku nie zrobią. Wręcz przeciwnie, Gutek został dożywotnim obrońcą Kacpra i nikt obcy nie mógł się za bardzo zbliżyć do wózka podczas spacerów. Całymi dniami psy miały dostęp do pokoju dziecka i nigdy nie miałem żadnych obaw przed nimi. Jeśli u Państwa występują takie obawy, bo nie do końca ufacie swojemu psu (to tylko zwierzę), nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies przeprowadził się na stałe do kojca. Na pewno nic złego mu się tam nie stanie. Nie wolno jednak całkowicie zaprzestać kontaktów psa z dzieckiem, ale pod kontrolą.
 
615* dominika
Mam sunie i ona ma 9 lat. Parę dni temu zauważyłam ,ze jest bardziej gruba niż zwykle, i je mniej za to pije bardzo dużo. Jej brzuch wyglšda, jakby miała szczeniaczki. Ja sie tego boje, bo mój tata sie nie zgadza na małe pieski. a może ona co innego ma? ja nie wiem.. może mi pomożecie?
 
Może ma szczeniaki, jeśli została pokryta, to pewnie tak. Może również jest chora. Należy jak najszybciej wybrać się do lekarza, który zdiagnozuje, co psu dolega. Ciekawi mnie, co tata zrobi, jak to będzie ciąża, bo przecież nie zabroni suce urodzić szczeniąt. 
 
616* Monika Dubiel - bransk
mam dwoie dzieci i chciałam się dowiedziec się na temat jak owczarki niemieckie zachowuję się w podłuk dzieci, czy owczarki niemieckie nie zrobio kszywdy dzieciom
 
Wszystko zależy od wychowania psa. ON poprawnie wychowywany od szczenięcia w towarzystwie dzieci staje się ich przyjacielem i obrońcą. Natomiast błędy w wychowaniu mogą być groźne dla dzieci. Dotyczy to każdej rasy, nie tylko owczarków.
 
617* abentyn
mojej Mordzie (9 lat) na końcu ogona pojawił się jaki wytwór ropny. Pani weterynarz mówi, że to już tak będzie do końca jej życia i że można jej czasem pomóc ucinajšc jej kawałek ogona pod narkozš. Mam pytania:
1. czy rzeczywicie nie da się z tym ogonem zrobić nic innego?
2. na jak długo starczy jej tego ogona i co potem?
3. czy to nie mogłoby być jakie znieczulenie miejscowe?
Dziękuję!
 
Nie wiem, nie umiem odpowiedzieć na te pytania nie widząc psa. Lekarzom swoich psów ufam całkowicie i w sprawach leczenia zdaję się na ich opinię. 
 
618* Diku - lodz
czy moge pokryc suke 14 miesieczna i czy niczym to nie grozi???? a i czy to nie popsuje jej wygladu? prosze o odpowiedz!!!
 
Oczywiście, że grozi. Po pierwsze, podczas krycia może dojść do zakażenia suki przez psa jakimiś wirusami lub bakteriami, co może skutkować np. ropomaciczem i śmiercią lub koniecznością sterylizacji suki. Podczas ciąży suka może poronić miot, płody mogą obumierać, co również jest groźne dla zdrowia i życia suki. Podczas nadprodukcji mleka, w kanałach mlekowych mogą tworzyć się bolesne zatory, które czasami trzeba operować. Sam poród jest bardzo ciężkim stresem dla suki, a składa się na niego ból związany z przeciskaniem się szczeniaka przez pochwę i srom, nieznane suce skurcze macicy, niekończący się wyciek z pochwy, strach o szczenięta. Po porodzie, przez kilka dni z macicy usuwane są pozostałości pociążowe (nie wydalone łożyska, wody płodowe, krew). Nie wydalenie wszystkich "odpadów" również jest groźne dla suki i szczeniąt. Czasami zdarza się tzw. rzucawka poporodowa, która jest wynikiem zbyt mocnego odwapnienia organizmu suki podczas porodu. Brak natychmiastowej reakcji ze strony hodowcy może doprowadzić nawet do śmierci suki. Brak laktacji lub niedostateczna ilość mleka może spowodować konieczność dokarmiania szczeniąt. Tak samo będzie w przypadku, gdy suka nie umie lub nie chce zajmować się szczeniakami. Wówczas. poza karmieniem, spada na nas obowiązek wymuszania (podobnie, jak to robi suka) czynności fizjologicznych szczeniąt. Należy również cały czas obserwować sukę, aby nie zrobiła szczeniętom krzywdy. Podczas porodu martwego lub zbyt dużego szczenięcia może dojść do utknięcia psiaka. Wówczas konieczna jest natychmiastowa interwencja doświadczonego "położnika", gdyż może dojść do śmierci zarówno suki, jak i pozostających w niej szczeniąt. W przypadku ciąży nielicznej (1, 2 szczenięta) bardzo często konieczne jest cesarskie cięcie. Jak każda operacja, jest ono groźne dla suki i szczeniąt i wiąże się z nim wiele kłopotów podczas dochodzenia suki do zdrowia - gojenie się rany, niechęć do zajmowania się szczeniętami, urażanie przez szczenięta blizny pooperacyjnej, ryzyko infekcji itd.

Jest jeszcze cała masa innych zagrożeń, ale sądzę, że tylko te powinny skłonić do gruntownych przemyśleń, czy na pewno chcemy mieć szczenięta. To nie jest łatwa sprawa i nie wolno do niej podchodzić nonszalancko. Nie jest też tak, że takie problemy występują zawsze, ale co będzie, gdy właśnie u nas wystąpią. Czy potrafimy im sprostać? Wiążą się one również z ogromnymi wydatkami finansowymi.

 
619* aga
mam pytanko w zwišzku z checia dopuszczenia mojej Sońki, jak długo trwa cišża suni rasy ON i kiedy trzeba jš dopucić??? gratuluje ogromnej wiedzy1 podziwiam i pozdrawiam, z góry dziekuj
 
Ciąża u psów trwa od 58 do 65 dni. Przy licznych miotach rozwiązanie następuje raczej wcześniej, niż przy nielicznej ciąży. Ostatecznym terminem oczekiwania na poród jest 65. dzień od daty krycia. Po tym terminie należy skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje o cesarskim cięciu.

Nie można określić ogólnie dnia krycia, każda suka inaczej przechodzi cieczkę i w innym czasie następuje u niej owulacja. W każdej lecznicy powinniśmy uzyskać pomoc w oznaczeniu optymalnego dnia krycia. Jednakże, najlepszym "testerem" jest doświadczony reproduktor. Np. moje psy "nie tkną" suki, jeśli ta nie jest w idealnym do krycia dniu.

 
620* monika - wrocław
moj roczny owczarek zaczšł kuleć na przedniš lewš łapkę,ale w tym samym dniu bardzo dużo biegał z innymi psami,weterynarz zbadał łapę,nie kazał robić przewietlenia,wykluczył młodzieńcze zapalenie koci,zalecił oszczędzanie psa na spacerach,gdyż ten nadwyrężył łapę,ale pies jest nie wybiegany i wszystko gryzie,nie przesypia całej nocy i kręci się po mieszkaniu.Co robić,przyzwyczajeni jestemy do 2 godz. spacerów,a obecna sytuacja jest kłopotliwa,bo jednego dnia jest lepiej raz gorzej czy pies chodzi przy nodze,czy pobiegnie za kotem,co robić?
 
Skoro lekarz wykluczył zapalenie kości, to prawdopodobnie pies jedynie nadwerężył sobie któryś mięsień lub naciągnął ścięgno. Myślę, że leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie zaszkodziłyby psu, ale należy podawać je tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli udałoby się ustalić uszkodzone miejsce, pomogłyby okłady z kwaśnej wody. Niestety, ograniczenie ruchu będzie konieczne przynajmniej przez 2 tygodnie. Wiem, że choroba burzy ustalony porządek, ale pies w domu oznacza również, niestety, pewne obowiązki.
 
621* kacper - Kraków
Moja suczka owczarka niemieckiego gdy zobaczy innego psa szczeka na niego, cišgnie smycz w jego strone i nie słuch żadnych komend chociarz jest bardzo posłuszna co z tym zrobić?
 
Widocznie, aż tak bardzo posłuszna nie jest. Pomogą jak najczęstsze spotkania z innymi psami. Suka musi przyzwyczaić się do ich towarzystwa tak, aby psy jej spowszedniały. Obecnie, obcy pies jest dla niej czymś dziwnym, co należy oszczekać i pogryźć lub stanowi zagrożenie.
 
622* wiola - Jastrzębie
Witam mam problem z moim owczarkiem ma on 10 miesięcy ale niemoge go zwolnić z smyczy bo ucieka i atakuje ludzi pozatym biega za samochodami,co mam robić?
 
Radzę jak najszybciej znaleźć szkołę, w której doświadczony szkoleniowiec poradzi sobie z tym problemem. Na odległość, niestety nie mogę pomóc.
 
623* Mila:):):)
Witam.Ja mam takie małe pytanie czy suka(owczarek Niemiecki) może mieć szczenięta z małym kundlem który przypałętał się przypadkiem na podwórko. A nie stety jej nie upilnowałem była w 12 dniu cieczki?
 
Oczywiście, ze tak. Jeśli mały kundel pokrył sukę i ją zapłodnił w tzw. płodnym dniu, to za około 2 miesiące urodzą się szczeniaki.
 
624* michał - wrocław
witam,mam 13 miesięcznego owczarka,którego karmię karmš Royal Canin german scheperd junior do 15 miesięcy.pies jes po zabiegu pectonctomi[06.07]biodra sš w porzšdku,czy mogę podawać tš karmę do momentu aż przestanie rosnšć czyli do ok 18 mies.,czy po ukończeniu 15 mies.przejć na karmę Royal Adult powyżej 15 miesięcy.Bardziej pomogę czy zaszkodzę mojemu pupilkowi? dziękuje za odpwiedż,pozdrawiam
 
Jeśli nie będzie żadnych złych objawów (drapanie się, wysypka świdcząca o przebiałkowaniu itp.), lepiej pozostawić dotychczasową karmę.
 
625* monika - Wrocław
dzień dobry,mam owczarka 15 miesięcznego i do tej pory podawałam mu koci cielęce z kulkami na końcu,przed Swiętami Bożego Narodzenia pies zjadł koć z kurczaka i kawałek zaklinował się w jelitach co spowodowało wiele cierpienia i komplikacji,czy mogę mu od czasu do czasu podawać koci cielęce czy raczej już nie ryzykować?
 
Kości drobiowe są bardzo niebezpieczne, gdyż rozłupują się w ostre, cienkie szpilki. Nie wolno ich stosować w karmieniu psa. Natomiast, kości cielęce można podawać psu, ale nie za często. Jedna kość na dwa tygodnie wystarczy. W dniu, w którym podajemy kość, nie podajemy już innej karmy.
 
626* ania
pozdrawiam Panie Andrzeju,ja i moja koleżanka kupiłymy owczarki z tego samego miotu,ja mam psa,koleżanka jego siostrę,skończyły rok ale zupełnie różniš się od siebie wyglšdem tak jak by nie były rodzeństwem.Wiem,że suki sš drobniejsze,nizsze,majš mniejszš głowę,ale w tym przypadku to dziwne,bo ta suka ma falowanš sierć,krótszš,krótki i mało puchaty ogon jak na owczarka,długi nieforemny pyszczek,bardzo chude łapki,mój pies jest duży,masywny ma duże łapy,duży łeb ,ogon puchaty sięgajšcy do stawu skokowego opadajšcy zad itp.Jak to mozliwe że sš az takie różnice w wyglšdzie skoro to rodzeństwo,ojciec ma rodowód,matka niestety nie,proszę o odpowiedż
 
Wszystkie szczeniaki tych samych rodziców posiadają wspólny genotyp (mówiąc obrazowo: zapis genetyczny, niewidoczny na zewnątrz), natomiast fenotyp (to, co widzimy) może być zupełnie inny. Tak samo zdarza się u ludzi, że rodzeństwo jest często zupełnie od siebie różne. W tym przypadku, gdy matka nie jest psem rasowym, czyli nie wiadomo, jak wyglądali jej przodkowie, fenotyp szczeniąt może być bardzo różny. Może pies jest podobny do ojca, a suka np. do dziadka lub prababki. Z tego względu, aby ustrzec się rozczarowań, zawsze polecam nabywanie szczeniąt rasowych-rodowodowych. Na pocieszenie dodam, że w psie najważniejszy jest charakter, wygląd jest sprawą drugorzędną.
 
627* iwona78 - Watford
Panie Andrzeju,czy jest jakis konkretny owod dlaczego ON dlugowlosy jest "czarna owca" swojej rasy? Moim skromnym zdaniem sa one o wiele piekniejsze od krotko-wlosych,wiem z wlasnego doswiadczenia,ze w Wielkiej Brytanii zwiazek ich nie rozgranicza i maja takie same prawa do wystaw i hodowli.Podonie zreszta jak biale okazy,ktore sa nawet drozsze od tradycyjnych podpalanych.Kolejna rzecza jaka mnie zadziwila to to,ze w Polsce nie wszystkie szczeniaki z miotu maja prawo do rodowodow,z tego co sie orientuje to tylko pierwsze 6.Cale szczescie w Anglii nie ma takich problemow :)))
Czy wie Pan moze ciut wiecej dlaczego tak to dziala i dlaczego dlugi wlos nazywa sie wada?
Na marginesie:wspaniala stronka Panie Andrzeju,bardzo mi pomaga w wychowaniu mojej suni!
 
Wszystkie szczenięta w miocie otrzymują rodowód, który jest dowodem ich pochodzenia. Bardzo dawno temu, regulamin hodowli psów rasowych nakazywał hodowcy przerwę w rozrodzie suki, która odchowała więcej niż sześć szczeniąt. Z tego powodu hodowcy-handlarze ukrywali szczenięta "ponadnormatywne". Na szczęście, ta głupota została zlikwidowana, ale pokutuje jeszcze na bazarach, gdzie typowi "producenci" szczeniąt  "wciskają" naiwnym nabywcom ciemnotę o siódmym szczeniaku z miotu.

Długi włos, jak i biały kolor u ON jest wadą dyskwalifikującą psa z hodowli i z wystaw. Taki zapis jest we wzorcu ON, który stworzyli Niemcy ponad 100 lat temu. Założyli sobie, że będą hodować psy o określonym wyglądzie. Taka planowa hodowla zakłada usuwanie osobników nie spełniających zakładanych wymagań. Nie wystarczy, aby pies określonej rasy był piękny (określenie to jest tylko kwestią gustu), musi jeszcze spełniać wymogi wzorca. Istnieją hodowle psów podobnych do ON, wręcz identycznych, ale długowłosych, w których z kolei eliminuje się psy o włosie standardowym.

Poza tym, ON jest z założenia psem wszechstronnym, przygotowanym do każdego rodzaju pracy w każdych warunkach. Długi włos w dużym stopniu ogranicza jego użytkowość - słabiej rozwinięty lub całkowity brak podszerstka nie zabezpiecza psa przed zimnem, wilgocią, upałem, długowłosy pies pracujący na śniegu oblepia się śnieżnymi kulami, przez co jego poruszanie się jest utrudnione.

Dziękuję, cieszę się, że mogę być pomocny.

 
628* Łukasz - warszawa
Co robić gdy pies rasy owczarek nie może ustać na tylnych łapach weterynarz twierdzi że to stawy i kregosłup widzę że cierpi
ma 12.lat proszę o radę bo weterynarz twierdzi że trzeba będzie go upić
 
Przykro mi, ale zdałbym się za opinię lekarza. Skoro cierpienie psa jest zauważalne, a lekarz nie ma sposobu na jego zlikwidowanie lub zmniejszenie, jedynym wyjściem jest eutanazja. Proszę oszczędzić psu niezasłużonych cierpień i pozwolić na odejście. W tym wieku już nic nie poprawi jego stany zdrowia. W przeliczeniu na ludzkie lata, pies ma ich około 85. 
 
629* ola- toruń
Mam 3,5 miesięcznego owczarka niemieckiego z rodowodem .Martwię się jego chodem. Jak idzie tylne łapy bardzo rozjeżdżajš mu się na boki. Rodzice nie byli obcišżeni genetycznie dysplazjš. Hodowca powiedział, że piesek szybko ronie i jest to normalne, ale ja nie mam do tego przekonania. Obecnie szczeniak waży 16 kg. Proszę o pomoc co mam robić?
 
W tym wieku taki chód nie jest niczym nadzwyczajnym. Pies rośnie, nabiera masy, ale mięśnie nie są jeszcze na tyle mocne, aby wszystko utrzymywać w idealnym porządku. Nie ma to jednak nic wspólnego z dysplazją, choć każdy pies narażony jest na zapadnięcie na tę chorobę. Dobra karma + preparat wspomagający rozwój stawów - ARTHROFLEX, ARTHROFIT itp., to wszystko, co możemy zrobić dla prawidłowego rozwoju psa.
 
630* Juda
Witam.Mam prawie 6miesięcznego owczarka.Do tej pory cały czas przebywał w kojcu i kilka razy dziennie był wypuszczany żeby mógł się pobawić,wybiegać i przebywać z nami.Zawsze wtedy kto z nim był.Teraz jest już na tyle duży,że chciałabym zaczšć wypuszczać go na noc z kojca.Sęk w tym że mógłby biegać tylko na drugim podwórku(na którym jest kojec)Kiedy jednak zostawię go wypuszczonego i idę do domu pies wpada w panikę,szarpie siatkę,próbuje podkopywać,piszczy,biega jak oszalały lub na chwilę kładzie się w kojcu smutny a potem na nowo zaczyna biegać i szukać ludzi.Podwórko na którym zostaje zna bardzo dobrze i w obecnoci ludzi nie ma żadnego problemu.On wczeniej nigdy nie przebywał po za kojcem bez człowieka,zawsze kto był w zasięgu jego wzroku.Martwi mnie że jeli zacznę go tak zostawiać to może podkopać ogrodzenie i pó?niej uciekać jeli mu się to spodoba.Jak temu zapobiec,a mimo wszystko przyzwyczaić go że nocami może swobodnie poruszać się po za kojcem bez obecnoci ludzi.
 
Nie ma innego sposobu, jak tylko pozostawianie psa samego, mimo jego zachowania. Na początku zostawiamy go na krótkie okresy, potem stopniowo wydłużamy czas samotności. Można również zająć czymś uwagę psa, np. zostawiając mu kość. Można najpierw psa zmęczyć zabawą, potem zmęczonego pozostawić w kojcu. Z czasem przyzwyczai się do pozostawania samemu.
 
631* kacper - chodowiec
Moja suczka 5 miesięczna owczarka niemieckiego miała zapalenie ucha przez co ma najprawdopodobniej klapnięte lewe ucho dostawała antybiotyki i dostaje krople do uszne , drugie ucho jej doskonale stoii czy wyleczone ucho jej będzie stało.
 
Nie wiem, teoretycznie zapalenie ucha nie powinno mieć większego wpływu na jego postawienie, ale wszystko może się zdarzyć. Skoro jednak nie mamy na to wpływu, zaczekajmy.
 
632* Jessi
ile kosztował by owczarek niemiecki długo włosy i kiedy będzie pierwszy miot Dziękuje
 
Miotu, w którym może zdarzyć się jakiś kudłaj spodziewam się w połowie marca. Rodzicami będą IROKEZ i SALVA. Cena około 1200 zł.
 
633* Kacper
Panie Andrzeju, czy w tym roku bedzie Pan mial do sprzedania on-y o umaszczeniu wilczastym?
 
Około maja FANY będzie pokryta psem z linii użytkowej i prawie na pewno z tego skojarzenia urodzą się wilczaste szczeniaki.
 
634* DOROTA
Było już takie pytanie . Pies goni za ogonem. Mój pies ma 5 miesięcy.Lekarz wykluczył alergie ,pasożyty.Więc może to faktycznie choroba psychiczna . Ale moje pytanie jest takie . Czy da sie to leczyć i u kogo?
 
Na ogół żadne leczenie nie przynosi pożądanych efektów. Środki uspokajające pomagają, ale tylko w niewielkim zakresie. Niestety, choroby psychiczne są bardzo trudno wyleczalne u ludzi, nie wspominając o zwierzętach.
 
635* igor - zgierz
w jakim wieku owczarka niemieckiego mozna oduczyc pewnych nawyków zwišzanych z wchodzeniem samowolnie psa do domu za włacicielem ???Z góry dziekuje za odpowiedz
 
W każdym wieku. Konieczna jest jednak konsekwencja w działaniu.