PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64>

 

732* Halina
proszę podać mi adres, mam 5 miesięcznego owczarka niemieckiego i szukam kogos kto by mi go ułoży. Mieszkam w okolicy Poznania. Pozdrawiam.
 
http://www.korgal.prv.pl/
 
733* Iwona - Gniezno
Witam serdecznie. "Przestudiowałam" wszystkie pytania, które kierowali do Pana właciciele psów (i nie tylko ;)). Dlatego zwracam sie do Pana z probš o odp. na moje
wštpliwoci.w lipcu odbiorę ONka 10-tygodniowego. Czy mogę dawać mu kosci jako przekaske, oprócz karmy? Jakie sa najlepsze przysmaki dla Onka w czasie szkolenia (we wrzeniu pójde z nim do psiego przedszkola)?
 
Kości CIELĘCE mogą być podawane, ale nie za często - powiedzmy raz na dwa tygodnie, choć raczej odradzałbym ich stosowanie. W przypadku karmienia suchą karmą, korzystniej (ze względu na ewentualne problemy z układem pokarmowym) będzie podawanie jako "przegryzki" kości z prasowanych jelit (dostępne w każdym sklepie) lub suchego chleba. 

Jako smakołyki podczas szkolenia najlepiej sprawdzają się kabanosy pokrojone w jednocentymetrowe koreczki lub kawałeczki żółtego sera, ale proszę pamiętać, że pies może mieć inne ulubione przysmaki. 

 
734* Aska
Witam panie Andrzeju mam pytanie kiedy w najbliższym czasie mozna sie spodziewac miotu po Fany i jakim psem bedzie kryta? Pozdrawiam
 
FANKA będzie kryta przy najbliższej cieczce, prawdopodobnie w październiku psem, oczywiście, użytkowym DANGER Liquer. Można go obejrzeć na http://zpolytanu.wbl.sk/Psy__MALE_.html 
 
735* alicja
Mam owczarka niemieckiego- suka, jest to nasz pierwszy pies, którego mamy stšd wszystko co wiemy o hodowli wyczytalimy lub pytalimy lekarza. Obecnie nasza Abia ma 8 miesięcy i włanie dostała pierwszš cieczkę. Pytania które mnie nurtujš to dieta, gdzie czytałam że wtedy pies nie powinien jeć koci -czy to prawda? Czy jeszcze o czym muszę pamiętać, co do diety, bo wiem że należy być wyrozumialszym co do zachowania psa. Jeszcze jedna sprawa czy fakt, że bardzo mocno wypada jej sierć  jest naturalny przy pierwszej cieczce, czy to zmiana na porę roku czy sierć powinna tak bardzo widocznie wypadać nawet jak jš głaszczę rękš? Proszę o odpowied?.
 
Cieczka nie jest chorobą, ani innym stanem świadomości suki, tzn., że nie należy go traktować inaczej, niż zazwyczaj. Dieta pozostaje bez zmian, wymagania wobec psa również. Wypadanie sierści podczas cieczki jest stanem naturalnym, suka wymienia włos, aby mniej więcej w połowie ewentualnej ciąży osiągnąć optymalne na dane warunki pogodowe futro. Na temat kości pisałem dwie odpowiedzi wyżej i w tym przypadku również to polecam. 
 
736* aleks
jak rozpoznac owczarka niemieckiego
 
W dziale PORADY zamieszczony jest wzorzec ON. Poza tym, każdy owczarek niemiecki posiada rodowód. Jego brak oznacza, że pies nie jest owczarkiem niemieckim, tylko kundelkiem. 
 
737* Michał
Witam Pana Andrzeja! Ja mam takie pytanie czy trzeba co roku szczepić Owczarka Niemieckiego na Nosówkę, Chorobę Rubartha , Parwowiroze , Leptospiroze, Kaszel kennelowy, Koronawiroze, Borelioze???
 
Według polskiego prawa, mamy obowiązek corocznego szczepienia psa tylko przeciwko wściekliźnie. Jednakże, biorąc pod uwagę dobry stan zdrowia psa, należy go szczepić również przeciwko innym chorobom wirusowym.
 
738* Kamil
Witam Pana! Ja mam takie pytanie jaki pies ma wzrok chodzi mi o to czy Owczarki Niemieckie widzš kolory i czy majš lepszy wzrok od człowieka. I jeszcze chciał bym żeby mi Pan napisał Jak Owczarki widzš w ciemnoci. Pozdrawiam i dziękuję bardzo za odpowiedz.
 
Z moich doświadczeń wynika, że pies rozróżnia kolory i doskonale widzi w ciemności. Nie wiem, czy nocą "patrzy" bardziej nosem, czy oczami, ale bez kłopotu porusza się np. w ciemnych pomieszczeniach. 
 
739* Kamil
Witam! Ja mam sukę prawie półtora rocznš i jak byłem z niom na łškach to ona wywęszyła małš sarnę i jej nic nie zrobiła jak ta sarna chciała gdzie pobiec to ona za niš goniła, wyglšdało to tak jak by jš pilnowała. Cieszę się z tego ze jej nie zagryzła ale ciekawi mnie to czemu jej nie zagryzła bo jak słyszałem to ze pies zabija inne zwierzęta. Jestem bardzo ciekaw tej odpowiedzi. pozdrawiam  Kamil
 
Nie jest prawdą, że pies zabija inne zwierzęta. Oczywiście, dzikie psy są drapieżnikami i polują, aby przetrwać. ON jest rasą stworzoną przez człowieka m.in. do pilnowania stad zwierzyny domowej, więc w selekcji hodowlanej eliminowano psy przejawiające agresję do zwierząt. W tym przypadku podejrzewam, że pies został zaskoczony nowym widokiem i, nie wiedząc co zrobić, po prostu przyglądał się sarence.  
 
740* mariusz - wasewo
witam to znowu ja mam jeszcze takie pytanie kiedy czyli w jakim wieku mozna pokryc owczarka niemieckiego długowłosego suczke a i ile suka moze najwiecej wykarmic szceniat
 
Regulamin hodowlany ZKwP dopuszcza sukę do hodowli po ukończeniu osiemnastego miesiąca życia. Moje suki kryte są dopiero po ukończeniu przynajmniej dwóch lat. Suka jest w stanie wykarmić wszystkie urodzone szczenięta. Czasami, przy licznych miotach należy jej w tym pomagać.
 
741* mariusz - przedswit
witam panie Andrzeju mam takie pytanie czy u 5 miesiecznej suki on długowłosej 20 kg jej masy to nie za mało a i co mam zrobic zeby reagowałaa np bierz go atakuj .... z góry bardzo dziekuje i prosze o pilnna odpowiedz
 
Masa jest w porządku. Należy wybrać się z psem na szkolenie obrończe, gdzie doświadczony szkoleniowiec wyszkoli nam psa.
 
742* mariusz - wasewo
czy obroze przeciw pchelne sa 100 procentowe w zwa;czaniu pcheł
 
Nie ma środków w 100 procentach skutecznych, dlatego należy stosować na raz kilka preparatów: obroże, krople, spraye do legowisk, szampony przeciwpchelne. Szczególnie ważne jest stosowanie środków do likwidacji pcheł żyjących w otoczeniu psa - budy, legowiska. około 90 procent pcheł z otoczenia psa wskakuje na niego tylko w celu żerowania, potem schodzą, ukrywają się w szparach budy lub na meblami w domu i rozmnażają się.
 
743* Marcin
Witam. Ja mam takie pytanie czy Owczarek może zapomnieć np. jak się daje łapę albo siada ? Trzeba z nim to powtarzać co jaki czas?
 
Tak, każde ćwiczenie, którego nie powtarzamy regularnie zostaje przez psa zapomniane.
 
744* Iwona - Gniezno
Witam serdecznie.?licznie dziękuję za odpowied?(733). Mam jeszcze prosbę, prosze mi podpowiedziec, czy owe kabanosy to wieprzowe kiełbaski, czy takie specjalne "psie"? I jeszcze jedno:czy ONek powinien mieć miski na stojaku czy zwyczajnie moge je stawiac na podlodze (kazdy mowi cos innego)?
 
Zwykłe "ludzkie" kabanosy dostępne w sklepie mięsnym. Wygodniej byłoby psu, gdyby miski miał na stojaku, ale również w przypadku miski stojącej na podłodze, nic złego psu nie grozi. W przypadku psa średniej wielkości, jakim jest ON, nie ma to żadnego znaczenia.
 
745* Julka - Poznań
 
Treść pytania nie nadaje się do publikacji na mojej stronie i sądzę, że jest prowokacją chorego z zawiści człowieka. Zwróciłem się już do operatora mojej domeny, aby ustalił IP komputera, z którego ono pochodziło i podjął odpowiednie kroki, bo zachowanie opisane w pytaniu jest prawnie zabronione. Niezależnie od tego, czy moje przypuszczenia są słuszne lub nie, radzę zwrócić się o pomoc do psychiatry, bo trudno jest żyć zarówno z takimi zaburzeniami, jak i z tak dojmującą zawiścią.
 
746* Kornel
Czy Owczarki Niemieckie majš sny?
 
Obserwując zachowanie śpiących psów, jestem przekonany, że tak.
 
747* dominika
moja suczka ciagle się drapie i wygryza wyskakuja jej czerwone chrostki byłam u weterynarza niby zapalenie skóry leki na poczštku pomogły ale po tygodniu dalej wróciło czy sa jakies domowe sposoby zeby to zlikwidowac to owczarek niemiecki długowłosy
 
Opisane tu krosty są symptomem źle dobranej karmy. Zbyt duża ilość białka w pożywieniu powoduje wystąpienie niewielkich, czerwonych krostek na całym ciele. Proszę dobrać dobrą suchą karmę, odpowiednią dla wieku psai nie podawać niczego innego ,wykąpać psa w płynie przeciwświądowym ALERVET . Po kilku dniach dolegliwości powinny ustąpić.
 
748* Łukasz 
Witam. Ja mam takie pytanie czy Owczarki Niemieckie odczuwajš strach, lek wysokoci albo co w tym stylu? Dziękuje i pozdrawiam.
 
Każdy pies jest inny, podlega różnym wzorcom zachowania, zgodnie z wychowaniem, posiada różną psychikę i z pewnością są też takie psy, które posiadają różne fobie. Nie jest to jednak "przypadłość" przypisana do rasy.
 
749* Daguska
Witam :)) dziękuje licznie za dotychczasowe rady :)) okazało sie ze moja Evra naprawdę dostała cieczkę 2,5 tyg odganiania psów ;p tylko ze zaczęła mnie jedna rzecz niepokoić Evra zaczęła kršżyć wokoło kanapy  potrafi tak kršżyć aż sie jej uwagi nie zwróci nie wyglšda to na zabawę gdyz chodzi spokojnie i żadnych reakcji ogonem czy cos z nia nie tak ?
 
Nie widzę w tym zachowaniu, przynajmniej na razie, niczego złego. Może sprawę załatwią dłuższe i bardziej męczące spacery lub pozostawiona do ogryzania kość? Poza tym postawiłbym coś za kanapą lub dosunął ją do ściany, aby suka nie mogła wokół niej krążyć. 
 
750* Kornel
Witam! Ja mam takie pytanie jak najlepiej karcić psa żeby się poprawił?
 
Każdy pies jest inny, jednemu wystarczy podniesiony głos, w stosunku do innego należy użyć siły. Jeszcze raz doradzam wybrać się z psem na szkolenie do doświadczonego tresera, który z pewnością nauczy postępowania z psem.
 
751* Rafka
Mój owczarek w wieku 2,5miesišca pięknie stawiał uszy, od pewnego czasu jedno ucho nie stawia wcale a drugie też stawia b.rzadko. Czy to jest normalne, czy co się dzieję??proszę o szybkš odpowied? bo bardzo się niepokoję.
 
W tym wieku pies wcale nie musi mieć stojących uszu. Nie ma się czym przejmować, bo fakt, że do tej pory uszy stały świadczy, że na pewno postawi uszy w przyszłości. Bardzo duże znaczenie ma w tym karma - nie wolno psa przekarmiać, gdyż grubaski zawsze mają problem z postawieniem uszu - sucha karma w ilości przewidzianej przez producenta i NIC poza tym.
 
752* mira - wroclaw
co jaki czas suka ma cieczke moja ma dopiero13 miesiecy i nie wiem czy co pol roku czy co 3m-ce
 
Suka w tym wieku prawdopodobnie miała dopiero jedną cieczkę i nie można powiedzieć kiedy dostanie następną. Każda suka jest inna, z reguły cieczki występują co około 5,6 miesięcy.
 
753* Mad
Moja suczka (czarny terier rosyjski) jest moim pierwszym psem, którym się sama zajmuję i wychowuję.Sunia ukończyła juz rok i od tego momentu zaczły się problemy z tolerowaniem obcych ludzi. Do roku suka była przyja?nie nastawiona do obcych a nagle jej zachowanie zmieniło sie diametralnie. Nie atakuje nikogo na spacerach ani nie poluje na ludzi ale za nic w swiecie nie da sie pogłaskać ani dotknšc. Nie toleruje rowniez obcych na terenie posesji. Ostatnio nawet złapała zębami odwiedzajšcego mnie znajomego który wszedł na podwórko ( dodam ze suka byla na lince ale gosc podszedl za blisko). Została za to skarcona ale nie wiem co dalej robic. Bardzo prosze o radę.
 
Trochę nasłuchałem się o "ruskach" i niestety, jest to bardzo częste zachowanie tych psów. Również doradzam kontakt z doświadczonym treserem, który będzie mógł mieć fizyczny kontakt z psem, ale uprzedzam, że takie zachowanie psa jest zgodne z charakterem rasy i bardzo trudno będzie je zmienić.
 
754* marek - wasewo
w jakim wieku wypadaja owczarkowi niemieckiemu pierwsze  zeby z gory dziekuje
 
witam wiem ze zadaje duzo pytan ale chce sie jak najwiecej dowiedziec o tej rasie psów i o to pytanie mam on suke długowłosa 5 mies.ona spi w budzie na podwurku i chce sie dowiedziec czy jak bede ja kapał w ciepłej wodzie to czy nie nabawi sie jakiejs choroby bo słyszałem ze tylko mozna KOPAC TE PSY KTÓRE SPIA  i mieszkaja w domu..... czy moge ja kopac prosze o pilna odp.
 
witam mam 5 miesieczna suke on długowłosa daje jej jaja kuurze czy one jej nie zaszkodza
 
witam mam takie pytanie mam on suke długowłosa 5 miesieczna moim zmartwieniem jest to ze strasznie jej sie kreci na grzbiecie siersc jak mam ja czesac zeby była gładka nie odstawała... a i  miesiac temu miała zapalenie uszu wpuszczalismy jej krople ale pomogły tylko na jedno a co z tym drugim prosze o pilna odpowiedz i bardzo dziekuje za udzielone mi dotychczas rady.
 
Wymiana zębów zaczyna się już nawet około 3. miesiąca i trwa nawet do siódmego miesiąca życia.

Oczywiście, że można psa kąpać w ciepłej wodzie. Kąpanie w zimnej może spowodować chorobę, np. przeziębienie.

Podawanie czegokolwiek przy karmieniu suchą karmą, a tak polecam psa karmić, zmienia odpowiedni bilans karmy, co może mieć przykre następstwa. 

Czesanie skręcającej się sierści pomoże tylko na chwilę. z tym nie da się nic zrobić na stałe, taka uroda psa. Skoro leczenie nie pomogło, lekarz powinien zmienić leki lub diagnozę. W tym wypadku TRZEBA udać się do lekarza.

 
755* Doti - Bielsko-Biała
Witam serdecznie:-) Mamy 5-miesięcznego ON'ka...i w zwišzku z nim mam kilka pytań;-)
1. W wieku 3/4 miesięcy uszka już mu stały (taka piramidka się robiła), teraz oba z dnia na dzień opadły, no i troszkę zaczynam się martwić-w jakim mniej więcej wieku uszy powinny już stać "na bacznoć"?
2. Od jakiego czasu krwawiš mu dzišsła-rozumiem, że zšbkuje...gryzie co popadnie, obgryza tynk...czy powinnimy mu wprowadzić jaki dodatkowy suplement diety typu wapń? (szczeniol dostaje 2xdziennie karmę + 1dziennie ryż z warzywami, mięsem oraz olejem słonecznikowym + witaminy dla szczenioli; co drugi dzień dostaje żółtko oraz chudy biały serek)
3.W jakim mniej więcej wieku powinnimy wybrać się na szkolenie z naszym futrzakiem? Po konsultacjach z fachowcem otrzymalimy info, że ok 7-8 m-ca, ale on teraz jest prawie nie do poskromienia mimo iż pracujemy z nim codziennie.
4.Od jakiego wieku ONki załatwiajš potrzeby podnoszšc jednš nogę?Nasz jeszcze tego nie robi...
5. W domu mamy jeszcze jednego psiaka 10 letniego kundelka jamnikowatego, który nie przepuci ONkowi i rzuca się na niego, jak mamy reagować w tego typu sytuacji?-zostawić, żeby same ustaliły sobie hierarchię czy jako karać za tego typu akcje?Chciałabym uniknšć sytuacji w której nasz ONek, zrozumie, że ma więcej sił niż kundelek i odpowie takim samym atakiem...
Z góry dziękuję za odpowiedzi:-) Pozdrawiam!
 
Sądzę, że uszy staną, skoro do tej pory już stały. To, że potem opadły jest wynikiem wymiany zębów i złego karmienia. Po wymianie zębów uszy powinny się podnieść, ale żeby to stwierdzić potrzebowałbym przynajmniej zdjęcia psa. Opisane tu karmienie jest, moim zdaniem, najgorszym z możliwych. W karmieniu psa najważniejsze jest podawanie przeróżnych składników karm (białko, wapń, fosfor, witaminy itd.) w odpowiednich proporcjach. W tym przypadku bilans ten zupełnie nie jest zachowany, co może prowadzić do wielu nieprzyjemnych problemów, z których wiszące uszy mogą być najmniejszym. Dobra sucha karma i NIC poza tym.

W domu właściciele powinni być przywódcami stada, a tylko przywódca daje sygnał do ataku. Inni członkowie stada są karceni przez "szefa" za nieposłuszeństwo i tak właśnie zachowałbym się w stosunku do drugiego psa - atakującego. Oba psy muszą wiedzieć, że nie wolno im walczyć pomiędzy sobą, tym bardziej, że różnica wagi i siły jest zbyt duża.

Na szkolenie można, a nawet należałoby się wybrać już. Jestem zaskoczony opinią fachowca, a może "fachowca", że dopiero w wieku 7, 8 miesięcy można psa szkolić.