PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64>

 

296* KOSMA - warszawa
Mam zamiar kupić owczarka niemieckiego i nie wiem co wybrać-sukę czy psa.Czy mógłby pan przedstawić zalety i wady obu płci?
 
SUKA - wzrost do ok. 60 cm w kłębie, waga do około 30 kg, PIES - wzrost do około 65 cm w kłębie, waga do około 38 kg.

Według mnie, płeć nie ma większego znaczenia (przy założeniu, że nie myślimy o hodowli). Najważniejszy w psie jest charakter, który zależny jest od uwarunkowań genetycznych oraz wychowania psa. Przede wszystkim, musimy zadać sobie pytanie, jakiego psa chcielibyśmy mieć. Każdy pies jest inny i nie wolno tu niczego generalizować. Dlatego też, doradzam zakup szczenięcia w renomowanej hodowli, gdzie doświadczony hodowca, obserwujący szczenięta od urodzenia, wybierze szczenię odpowiadające Pańskiemu "zapotrzebowaniu". Proszę odwiedzić dział PORADY, temat: "Gdzie kupić i jak postępować ..." 

 
297* dominik - jarocin
Witam Panie Andrzeju.Czy w Polsce dostępna jest dziwięciotomowa monografia rasy owczarek niemiecki autorstwa Maxa von Stephanitza? Gratuluję wspanialej pasji i jeszcze wspanialszych psów
 
Nie spotkałem się z takim opracowaniem i nie sądzę, aby było ono dostępne w Polsce. Szczerze mówiąc, nie widziałem go również w Niemczech. Dziękuję.
 
298* **Klaudia**
Mam psa Azira który wogóle sie mnie nie słucha niewiem jak mam z nip postepowac. Niechce go bic za nieposłuszeństko Pomocy !!!!
 
Jak już wielokrotnie pisałem w swoich odpowiedziach, nie da się wyszkolić psa korespondencyjnie lub z książek. Konieczna jest pomoc osoby doświadczonej w układaniu psów. Dlatego też radzę znaleźć taką osobę w swoim otoczeniu i skontaktować się z nią. Mogę pomóc w poszukiwaniach, jeśli będę znał okolice. Proszę podać miasto, a postaram się pomóc.
 
299* Klaudia
Witam. Mam problem z 8- miesięcznym owczarkiem. Gdy tylko kto wejdzie do domu, ona zaczyna szczekać i warczeć. Nie wiem czy ją karcić, czy dać jej samej się uspokoić. Jeszcze nikogo nie ugryzła. Moja mama jej nie lubi i jak zaczyna szczekać bije ją. Uprzejmie proszę o pomoc. Klaudia
 
Jeżeli właściciel nie życzy sobie danego zachowania psa, musi wyegzekwować od niego zachowanie poprawne. Przejaw agresji bez zgody właściciela, jakim jest warczenie powinien być ostro skarcony. Proponowałbym jednak, aby spróbować psa przekupić - "obcy" wchodzący do domu wita się z psem, głaszcze go i podaje smakołyk. Ma to na celu wywołanie u psa przyjemnych skojarzeń związanych z odwiedzinami. Samo karcenie może pogłębiać u psa agresję z powodu skojarzeń: odwiedziny = karcenie.

Myślę, że nie mniejszym problemem jest wspomniana awersja jednego z domowników w stosunku do psa. Pies przebywający w nie akceptującym środowisku, bardzo często nie jest do końca przewidywalny. Dlatego uważam, że decyzja o nabyciu psa nie byłą fortunna.

 
300* yonek
Witam.Mam O.N (ona)i takie oto pytanie:Bardzo sie cieszy przy powitaniu ze mną,do tego stopnia ,że sobie trochę aż popuszcza moczu.Czy to zdrowy objaw?
pozdrawiam.Jan
 
Takie zachowanie jest całkowicie naturalne. Emocje są na tyle duże, że pies nie potrafi zapanować nad wszystkimi reakcjami organizmu. Drugim, równie naturalnym wytłumaczeniem może być podkreślanie przez psa swojej uległości wobec właściciela. Na pewno nie zaszkodziłby większy i częstszy kontakt z psem.
 
301* Agati
Dzien dobry Panie Andrzeju..
Prosze o podanie mi skad w Szczecinie moglabym wziac wkladki do uszu dla On-a. Czytajac Pana porady rzucilo mi sie w oczy, ze u hodowcow mozna sie zaopatrzyc w takie wkladki..Prosze o pomoc..Pozdrawiam
 
Wielu hodowców wykonuje takie wkładki we własnym zakresie na własne potrzeby, nikt ich nie produkuje na zapas. Podam adres strony mojego Kolegi ze Szczecina, który powinien pomóc: www.arkonapark.hg.pl
 
302* ania
jak można zaczą c tresować 3 miesiecznego owczarka niemieckiego?
 
Jak już wielokrotnie pisałem w swoich odpowiedziach, nie da się wyszkolić psa korespondencyjnie lub z książek. Konieczna jest pomoc osoby doświadczonej w układaniu psów. Dlatego też radzę znaleźć taką osobę w swoim otoczeniu i skontaktować się z nią. Mogę pomóc w poszukiwaniach, jeśli będę znał okolice. Proszę podać miasto, a postaram się pomóc.
 
303* Iwona
Witam, Od paru dni mieszka u mnie piekna sunia owczarka niemieckiego Dima. W nocy jest w domu a w dzień grzecznie siedzi w kojcu. Nie boi się niczego, szybko nauczyła się wychodzić za potrzeba na dwór. Jedyne co mnie martwi to fakt,że jesli w otoczeniu naszym pojawiaja się inni ludzie (np. murarze dokańczajĄcy dom),strasznie się najeża i mocno ujada.Czy karcić jĄ za ta? Jesli tak to w jaki sposób.
Pozdrawoam
Iwona
 
Suka po prostu pilnuje swojego terenu, ale jeśli robi to w obecności właściciela, to znaczy, że relacje pies-pan nie są do końca określone. W stadzie (rodzinie) to przewodnik daje sygnał do jakichkolwiek reakcji, a pozostała część stada (pies) posłusznie wykonuje polecenia. Dlatego też, jeśli zachowanie psa nam nie odpowiada, należy karcić go za nie. Jeśli nie pomogą słowne, wypowiadane złym tonem napomnienia, należy nawet użyć siły. PSA NIE DA SIĘ WYCHOWAĆ BEZSTRESOWO.
 
304* Klaudia
Bardzo dziękuję za poradę. Dogadałam się z mamą i już nie jest tak źle. Przed chwilą próbowałam ze smakołykami i już nie warczy, tylko merda ogonem. Chciałam prosić o jeszcze jedną poradę. Salma w czasie zabawy obojętnie z kim, gryzie, łapie za rękawy i nogawki. Zastanawiam się, czy z tego wyronie. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc
 
Nie jeden chciałby, aby jego pies miał taką pasję do łapania za cokolwiek. Jest to pozytywny objaw, świadczący o chęci do aportowania, zdobywania zdobyczy. Należy go jednak ukierunkować na jakiś przedmiot - może to być piłka, kawałek szmaty, coś, co w rozumieniu psa będzie zdobyczą. Pies z taką pasją jest łatwy w szkoleniu, dlatego też radziłbym skontaktować się z jakąś psią szkołą w celu poprawnego prowadzenia i szkolenia psa.
 
305* magda
Mam 6 miesięcznego owczarka niemieckiego którego wysokoc w kłębie dochodzi do 72 cm. Jaką wysokoc powinny mieć w tym wieku rodowodowe psy?
 
Nie wierzę, aby owczarek w tym wieku miał taki wzrost. Kłąb jest to część grzbietu pomiędzy łopatkami. Szczeniak sześciomiesięczny powinien posiadać około 50 cm wzrostu.
 
306* ania - rzeszów
zamierzam kupić owczarka niemieckiego i niewiem ilapotrzebuje miejsca w domu?!?!
 
W domu pies potrzebuje jedynie tyle miejsca, aby się spokojnie położyć. Ważne jest jednak, aby domowy pies był często wyprowadzany, co najmniej jeden spacer powinien być długi (około 1 godziny).
 
307* qotwica
Mam szecioletnią sukę owczarka niemieckiego ma uczulenie na wieprzowinę    wołowinę wypadała jej sierć tworzyły się potem czarne plamy następnie się goiło , był rok spokoju po diecie . Teraz powróciło uczulenie tyle ze objawia się przewlekłym zapaleniem uszu trwa to już cztery miesiące . Jak skuteczniej z tym walczyć.
 
Zapalenie uszu nie jest objawem alergii. Nie spotkałem się z przypadkiem, aby zapalenie uszy było jedynym jej symptomem. Sprawdziłbym dokładnie, co dzieje się z tym uchem, może znajduje się w nim obce ciało, które np. utkwiło w błonie bębenkowej i powoduje zapalenie. Lekarz powinien skontrolować ucho specjalnym wziernikiem i przeprowadzić wszelkie badania - pobrać wymazy, zeskrobiny i dać do analizy. Warto również karmić psa karmą dla alergików.
 
308* pama
Witam, na wiosne planuje zakuo owczarka niemieckiego, chcialabym jednak trzymac go na powietrzu w ogrodzie. Czy dla takiego psa nie jest to w jakis sposob krzywdzace? Czy jego rozwoj bedzie przebiegal bez zaklocen? Planuje oczywiscie zrobic mu wygodny kojec, ale jest to pierwsy pies w moim zyciu i nie chcialabym go skrzywdzic. Dziekuje z aodpowiedz
 
Krzywdą dla psa jest brak kontaktu z właścicielem. Przydomowy kojec będzie najodpowiedniejszym miejscem dla psa, którego nie planujemy trzymać w mieszkaniu. Jedynym warunkiem jest, aby pies z kojca był zabierany na spacery, wspólne zabawy, szkolenia itp. Proszę kliknąć: PORADY
 
309* Małgosia
Dzień dobry. Mam 9miesięczną suczkę , ON. Przebywa u mnie od 4 m-cy. Dotychczas była bardzo grzeczna. Od około tygodnia zostając w domu sama, gryzie i niszczy różne rzeczy (kable,okulary,serwetki,kapcie,ładowarki). Nie wiem jak ją ukarać, nie jestem zwolennikiem bicia, choć dostała już gazetą, jednak wcale się tym nie przejęła. Wykazuje poczucie winy, jednakże na drugi dzień robi to samo. Mieszkamy w bloku i boimy się o bezpieczeństwo. Zdaję sobie sprawę, że trudno będzie panu okrelić sposób pomocy. Mimo to proszę o jakąkolwiek radę. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam
 
Suczka dorasta i nie potrzebuje już tak wiele snu, jak do tej pory. Z nudów znajduje sobie interesujące zajęcie i gryzie, co popadnie. Karanie daje skutek jedynie wtedy, gdy pies zostanie przyłapany na gorącym uczynku, karcenie po fakcie nie ma najmniejszego sensu. Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianego zachowania jest zmęczenie psa przed pozostawieniem w domu. Wystarczy wstać pół godziny wcześniej i zabrać psa na intensywny spacer połączony z rzucaniem piłeczki, jazdą na rowerze lub joggingiem. Po takim spacerze pies powinien bez problemów przespać kilka godzin. Dla pewności, można mu pozostawić do ogryzania prasowaną kość (do nabycia w sklepach).
 
310* Tomek - Sedziszów Małopolski
Jak oduczyć psa skakania po mnie na powitanie? Próbowałem go karcić, ale to nic nie daje.
 
Widocznie karcenie nie było dla psa czytelne - po prostu nie wiedział, że jest karcony lub było ono zbyt słabe - bardziej opłacało się psu być nieposłusznym.

Dobrym sposobem jest schylenie się do psa tak, aby nie musiał po nas skakać, przywitanie, pogłaskanie i karcenie, jeśli po naszym wyprostowaniu się znów próbuje skakać. Pies, który jest szczęśliwy na widok właściciela, nie może być na powitanie karcony. Najpierw musimy "nagrodzić" go za radość, a dopiero później zasygnalizować mu, że powitanie jest skończone.