PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64> <65> <66>

 

1* Magda - PŁOCK
Drogi Panie Andrzeju, co się stało z TEXASEM I LUCKIEM? Takie fajne, młode psiaki. Nie uwierzę, jeśli nie żyją...
 
A jednak. Niestety, czasem zdarza się tak, że odchodzą od nas psy w 'kwiecie wieku". LUCKAS odszedł mając 3,5 roku z powodu skrętu żołądka oraz uszkodzenia kręgosłupa, TEX - prawie 3 lata.
 
2* Artur -  WARSZAWA
Czy TEX odszedł mając prawie 3 lata z tych samych powodów co LUKAS, gdzie leży zatem błąd? Czy uszkodzenia kręgosłupa nabawił się podczas leczenia skrętu żołądka czy też może skręt żołądka był efektem uszkodzenia kręgosłupa?
 
Trudno powiedzieć, czy skręt żołądka był pośrednio spowodowany uszkodzeniem kręgosłupa. Bezpośrednio - na pewno nie.  Sądzę, że uszkodzenie kręgosłupa u LUCKA mogło mieć początek już w wieku szczenięcym, gdyż bardzo wcześnie zaczął on szkolenie obrończe, a wiadomo, że uderzenie w rękaw powoduje oddziaływanie sił wzdłuż kręgosłupa, co z kolei powoduje uciska na kręgi. Jeśli można tu mówić o błędzie, to wydaje mi się, że to właśnie było moim błędem. Skręt żołądka leczy się wyłącznie operacyjnie i jego skutki można odwrócić jedynie w przypadku szybkiej (do kilku godzin od skrętu) operacji. Znam jeszcze kilka psów, które mają problemy z kręgosłupem z tego samego powodu. Śmierć TEXA była spowodowana zupełnie innymi przyczynami.
 
3* asia
Mam owczarka niemieckiego 5 miesięcznego jedno ucho mu stoi a drugie oklapło czy to wada??
 
Oklapnięte ucho u owczarka jest wadą. Zdarza się, że w okresie budowy stałych zębów, stojące wcześniej ucho oklapnie. Myślę, że tak jest w tym przypadku, bo tak wynika z pytania. Z reguły, ucho takie po wyjściu zębów z powrotem podnosi się, ale nie można tu generalizować - każdy przypadek jest inny. Mam za mało wiadomości dotyczących tego konkretnego psa, aby dobrze doradzić.
 
4* Magda - PŁOCK
Mój piesek (owczarek) ma 8 miesięcy. Rósł bardzo szybko i w tej chwili waży 40 kg i w kłębie ma 76 cm. Martwi mnie to, gdyż jest o wiele za duży. Czy on jeszcze dużo urośnie? Mogą przez to być jakieś problemy zdrowotne? Codziennie jest wyprowadzany cztery razy, najmniej na pół godziny w tym dwa razy na 1,5-2,5 godz. Dostaje ROYAL raz dziennie plus pokarm naturalny (gotowane: ryż lub makaron, mięso drobiowe i warzywa)) z SALVIKALEM również raz dziennie. Do tego ciastka EUKANUBY dla Juniorów, ale w umiarkowanych ilościach. Jest wesoły, chętnie się bawi, lubi biegać i jest wytrzymały.
 
76 cm !? No, no , imponujący wzrost. Jednak, sądząc po wadze, to pies nie jest zbyt gruby. I dobrze. Owczarek musi być suchy. Z opisu wynika, że pies ma dość ruchu, jest w miarę dobrze karmiony (ja zdecydowałbym się na tylko jeden rodzaj karmy - pozostawiłbym jedynie ROYAL, a wyeliminowałbym gotowanie), jest wesoły i nic mu nie dolega. Nie sądzę, aby groziło mu cokolwiek z powodu jakichkolwiek zaniedbań ze strony właściciela. Jeśli zaś chodzi o jakieś przypadłości, czy choroby w spowodowane przyczynami niezależnymi, to należy się pogodzić z faktem, że mogą wystąpić i nie ma sensu się nimi zbytnio przejmować, póki nie występują. Do karmy dodawałbym jeszcze preparat wspomagający rozwój stawów - ARTHROFLEX, który minimalizuje ryzyko dysplazji. Dla tak dużego psa jest jak najbardziej wskazany. Pies dużej rasy rośnie w górę do 12., 13. miesiąca życia, więc Pani pies jeszcze urośnie, ale najwyżej 2, 3 cm.
 
5* Jarek - BYDGOSZCZ
Mam 10 miesięcznego owczarka z niemiecko-polskiego krycia, jest wesoły bawi się z innymi psami, chodziłem z nim na kurs PT1 ale nie przystąpiliśmy do egzaminu, bo pies nie wykazuje chęci do aportowania, poza tym wszystko robi bardzo dobrze. Jest też trochę nieufny do ludzi tych których zna to wszystko jest ok ale nieznajomych się trochę boi biega wokół nich i szczeka. starałem się go poznawać z różnymi ludźmi ale nie wszyscy to akceptują. Ostatnia sprawa czy w wieku 10 miesięcy pies może mieć miękkie ucho jedno z uszu stoi dobrze a drugie w połowie ucha jak pies biega jest klapnięte. Proszę o trochę porad jeśli Pan może. Z góry bardzo dziękuję.
 
Jest już trochę późno na socjalizację psa z ludźmi, ale jeszcze jest szansa na wypracowanie tego. Jedynym sposobem jest to, co Pan robi. Należy psa prowadzić właśnie między ludzi, między ludzi z psami, aby widział, że inne psy się nie boją. Dobrze byłoby, gdyby ktoś kogo pies nie zna, wręczał mu co jakiś czas smakołyk. Chodzi o wyrobienie skojarzenia: człowiek = przyjemność. Nie wolno w żaden sposób reagować na jego strachliwe zachowanie - po prostu nie zwracać uwagi, aby nie utwierdzić psa w przekonaniu, że coś jest nie tak. Niechęć do aportu też nie jest normalnym zjawiskiem u owczarka. Może po prostu bawić się z psem piłką? Radzę usunąć drewniane koziołki i dać psu coś miękkiego. Można bawić się z nim w przeciąganie tak, aby pies zawsze wygrywał. Regulamin PT, wymagający aportowania drewnianego koziołka jest, moim zdaniem, bezsensowny. Niczego nie daje szkolenie drewnianego aportu, a bardzo często psuje jakiekolwiek chęci do aportowania. Oklapnięte ucho w tym wieku, to już problem, ale można jeszcze coś zdziałać. Sądzę, że ono samo już nie stanie i dlatego wyjściem byłoby podklejenie ucha. Musi to jednak wykonać osoba doświadczona. Radzę skontaktować się z hodowcą psa, gdyż na odległość, niestety, nie mogę Panu pomóc
 
6* Jarek - Bydgoszcz
Na czym polega podklejenie ucha, jak długo pies z tym chodzi i czy to jest w stanie wykonać lekarz weterynarii. czy taki zabieg spowoduje, że ucho po takim zabiegu będzie już zawsze stojące.
 
Podklejenie ucha polega na wstawieniu w nie specjalnego sztywnika, który podtrzymuje ucho w pozycji stojącej. Podklejenie ucha jest w stanie wykonać każdy, kto chociaż raz to widział, ja jednak radziłbym raczej doświadczonego hodowcę, niż lekarza weterynarii. Technika tego "zabiegu" jest prosta, ale wymaga zbyt długiego opisu, aby zamieszczać go tutaj. Jeśli jest Pan zdeterminowany, proszę o telefon. Gwarancji nie ma, że ucho się podniesie, ale jeśli się podniesie, będzie już stało. Czas noszenia wkładki - do skutku. Z reguły wystarcza około 2 tygodni. 
 
7*Sławek
Czy hodowanie owczarka niemieckiego w bloku wpływa ujemnie na psychikę owczarka?
Jak owczarki niemieckie reagują na małe dzieci. Czy nie wskazane jest hodowanie owczarka niemieckiego przy małych dzieciach
 
Owczarek jest psem, który przyzwyczaja się bez problemu do każdych warunków. Ważne jest, aby miał co najmniej jeden długi spacer dziennie. Doskonale się czuje również w bloku, ma stały kontakt z właścicielem i dlatego jest szczęśliwy. Jeśli szczeniak rośnie w otoczeniu ludzi, dzieci, to nie przejawia żadnej agresji w stosunku do dziecka. Ważne jest tu wychowanie i zdecydowana reakcja na ewentualne próby zdominowania dziecka. Z doświadczenia wiem, że w stosunku do dzieci, owczarki są raczej opiekuńcze - szczególnie suki.
 
8* eliza
Moj pies zostal zagryziony przez walesajacego sie psa sasiadow (moj owczarek niemiecki suka, sasiada mastiff). Czy mozna cos zrobic? Czy jest sens wystepowania na droge prawna? Zawiadomilam policje.Czy moge zadac uspienia ich psa? Atakowal moje psy wiele razy wczesniej.
Bede wdzieczna za odpowiedz. e
 
Na tej stronie raczej wolałbym odpowiadać na pytania hodowlane, a nie prawne, szczególnie, że nie jestem prawnikiem, ale postaram się coś mądrego poradzić. To, czy jest sens występowania na drogę prawną, zależy wyłącznie od tego, co chce Pani osiągnąć. Życia suce to nie wróci, ale może zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości. To, czy uda się Pani uzyskać jakieś odszkodowanie, zależy od szeregu okoliczności, jakie towarzyszyły zdarzeniu. Ja ich nie znam i dlatego trudno mi wyrokować. Decyzję o uśpieniu psa lub nie usypianiu może podjąć sąd lub właściwe organa upoważnione do takich decyzji. Na pewno będzie brany pod uwagę fakt (jeśli uda się to udowodnić), że pies atakował wcześniej, czy do walki doszło na terenie prywatnym, czy ogólnodostępnym, czy Pani suka była na smyczy, czy też biegała luzem itd. Myślę, że zgłoszenie zdarzenia na policji jest konieczne i że sama interwencja policji uzmysłowi właścicielom psa, że psem należy się zajmować, a nie puszczać go luzem.
 
9* Radek - Drawsko Pomorskie
Mam pytanie dotyczące Owczarka za jaki czas wybieram się do szkoły do Poznania i mieszkał bym na stancji bardzo lubię psy i dlatego chciałbym kupić Owczarka Niemieckiego aby mieć w kim przyjaciela i nie wiem czy to jest dobry pomysł co Pan o tym sądzi?
 
Sądzę, że pomysł, aby mieć w psie przyjaciela jest dobry, ale ja wstrzymałbym się z decyzją o zakupie do czasu zadomowienia się w nowym miejscu zamieszkania. Jeśli warunki będą sprzyjające, wówczas można pomyśleć o zakupie, który jest decyzją na co najmniej kilka lat.
 
10* barto
macie jakiesi wymiary doroslej suki owczarkam niemieckiego czyli wjelkosci i czy do bloku nadaje sie owczarek bo ja zyje aktywnie
 
Owczarek niemiecki to właśnie pies dla ludzi aktywnych. Nie ma znaczenia, czy pies przebywa w bloku, w kojcu, czy w ogrodzie. Człowiek aktywny zapewni mu wystarczającą dawkę ruchu. Wymiary suki 55 - 60 cm wysokości w kłębie, waga około 30 kg.
 
11* Radek
PO KUPNIE OWCZARKA NIEMIECKIEGO CHCIAŁBYM ABY SIĘ UCZYŁ OBRONY I ZACHOWYWAŁ SIĘ W MIARĘ NORMALNIE W TYM CELU PROWADZAŁ BYM GO DO HODOWCY ABY UCZYŁ PSA BYŁ BY TO PIĄTEK I SOBOTA CZY TO DOBRY POMYSŁ ABY PROWADZAĆ PSA DWA DNI POD RZĄD ORAZ CZY MOŻNA NAUCZYĆ GO NIEREAGOWANIA BEZ POTRZEBY NA INNE PSY? 
 
Każdy szkoleniowiec ma swoje metody nauki psa. Jeśli hodowca tak proponuje, to mam nadzieję, że wie co robi. Ja wolałbym szkolić w odstępach dwu-, trzydniowych. Unika się wtedy tygodniowego odstępu, podczas którego pies może wiele rzeczy zapomnieć. Szkolenia obrończego nie można ćwiczyć samemu podczas spacerów, jak podczas nauki posłuszeństwa. Psa można nauczyć wielu rzeczy, braku reakcji na inne psy również, ale do tego potrzebna jest duża konsekwencja w działaniu w każdej sytuacji.
12* Tomek - Nowy Sącz
Witam, posiadam owczarka w wieku 12 miesięcy któremu do tej pory nie zstąpiło jedno jądro. Jest ono wyczuwalne pod skórą i jest prawidłowej wielkości. Jest to pies bardzo ładny eksterierowo po prywatnym imporcie z Niemiec i w związku z tym chciałbym go wystawiać. Czy jest jeszcze szansa, że jądro zejdzie i jakie metody można zastosować. I czy w ogóle jest jeszcze sens męczyć psa gdyby chodziło o interwencję operacyjną??? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
 
Sądzę, że to co jest wyczuwalne pod skórą, to nie jest jądro. W tym wieku jądro powinno znajdować się w worku mosznowym i to jest jedyne miejsce, gdzie może ono być wyczuwalne. Często przyjmuje się błędnie, iż wyczuwalne poniżej członka ciała jamiste to jądra. Jądro, które do tej pory nie zstąpiło, znajduje się w jamie brzusznej i na pewno jest niedorozwinięte lub wręcz zaabsorbowane przez organizm. Można to sprawdzić jedynie badaniem USG lub laparoskopią diagnostyczną. Moim zdaniem, nie ma szans na sprowadzenie tego jądra bez ingerencji chirurgicznej, ale nie polecam tego sposobu. Operacja sprowadzi się jedynie do usunięcia niedorozwiniętego jądra, bo sprowadzenie go do moszny i tak zakończy się usunięciem w późniejszym terminie. Jest to przykre, ale sądzę, że należy się pogodzić z wnętrostwem psa.
 
13* asia - Wrocław
Mój owczarek miał zapalenie ucha jakie 3m-ce temu, które ustąpiło po zapuszczaniu zaleconymi kroplami. Zapalenie ustąpiło, jednak teraz czasem gdy wraca do domu ze spaceru kilka razy potrząsa głową w obie strony. Na tym objawy się kończą, piesek jest zdrowy i wesoły. Czy jest to niepokojące????
 
Trzepanie głową może oznaczać, że coś w tym uchu jest nie w porządku. Radziłbym wybrać się do lecznicy, gdzie lekarz specjalnym wziernikiem zajrzy do ucha i sprawdzi jego stan od wewnątrz. Czasami takie objawy mogą świadczyć o wbiciu ciała obcego w błonę bębenkową, dlatego lepiej to sprawdzić.
 
14* Patryk
Witam ! Posiada owczarka niemieckiego w wieku 9 miesięcy. Wiem ze przegapiłem już najlepszy moment na szkolenie psa .Do tej pory reaguje na moja komendę siad i nic więcej . Odnoszę wrażenie że mnie nie słucha. Jak mam z nim postępować oby słuchał się mnie i jak mam go wyszkolić w zakresie podstawowym tzn. siad , waruj , leżeć , zostaw , aport .
Dziękuje za odpowiedź. pozdrawiam
 
Radzę wybrać się na szkolenie PT do Związku Kynologicznego lub jakiejś prywatnej szkoły. Trudno jest wyszkolić samemu psa, gdy nie robiło się tego wcześniej pod okiem fachowca. Wiek jest bardzo dobry na rozpoczęcie szkolenia, więc nie ma się co pesymistycznie nastawiać. Na już, proszę zawsze mieć w kieszeni jakieś smakołyki, np. kawałeczki kabanosa i nagradzać psa za wszystko, co zrobi po myśli właściciela - szczególnie za powrót po zawołaniu. Po kilku takich próbach pies powinien skojarzyć powracanie z przyjemnością.
 
15* Katarzyna
Chciałam wiedzieć czy sprzedajecie poza Polskę?  Mieszkam w stanach i chciałabym kupić owczarka z Polski i zorganizować przelot.  Czy robicie coś takiego?  Dziękuję.
 
Tak, już kilka psów z ALHAMBRY mieszka za granicą, głównie w Stanach i Kanadzie. Organizacją przelotu zajmuje się wyspecjalizowana firma kurierska, a sam przelot spełnia wszelkie wymogi przepisów o transporcie zwierząt. Można również szczeniaka przewozić ze sobą w kabinie pasażerskiej, ale nie w każdej linii lotniczej.