PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64>

 

281* dalmig_998 - Kunów
W dziale mioty i szczenięta nie ma zapowiedzi nowych miotów. Czy w tym roku nie będzie miał Pan szczeniąt na sprzedaż?
 
W najbliższych dniach planuję pokrycie IBIZY, która dopiero w niedzielę spełniła wszystkie wymogi hodowlane, GANGALFEM. Myślę, że z tego skojarzenia urodzą się niezłe szczeniaki. IBI jest doskonale zinbreedowaną suczką, zapowiada się na doskonałą matkę, cała jej "dolna linia" składa się z takich właśnie suk.
 
282* ............
Czy owczarek niemiecki nadaje sie do małego mieszkania ?
 
Proszę zajrzeć do działu PORADY - temat: Gdzie kupić i jak postępować ...
 
283* Agati
Dobry wieczór..Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie : W jakim wieku owczarkowi niemieckiemu powinny stawać uszy..Czy jest jaka granica wieku,czy jest to indywidualna cecha..? Dziękuję i pozdrawiam..
 
Nie ma takiej granicy wiekowej, jest to sprawa indywidualna, zależna zarówno od genów, jak i warunków, w jakich pies przebywa. Bardzo często zdarza się, że uszy już stojące oklapną podczas wymiany zębów i podnoszą się dopiero po jej zakończeniu.
 
284* Agati
Panie Andrzeju,czy istnieje możliwoć,aby przesłać Panu zdjęcie mojego psa,w celu ustalenia,czy jest to rzeczywicie ON.Kupiony zostal z hodowli,ale jest psem bez papierow.Pies ma 10 tygodni,jak do tej pory nie postawil jeszcze uszu.Chcialabym sie pozbyć wątpliwosci dotyczących jego rasy.Pozdrawiam,czekam na odpowiedź.
 
Oczywiście, proszę przesłać zdjęcia na mój e-mail.

Owczarek niemiecki to nazwa rasy psów, których zarówno wygląd, jak i CECHY CHARAKTERU opisane zostały we wzorcu. Oczywiście, zdarzają się odstępstwa od wzorca wśród psów rasowych, ale są one bardzo sporadyczne. Zaplanowana hodowla, a taką prowadzi się w renomowanych hodowlach, zmierza do tego, aby urodzone w niej psy możliwie najbardziej zbliżyły się do standardu. Spośród rasowych (rasowy=rodowodowy) psów, oprócz wstępnej selekcji przeprowadzonej przez hodowcę, do rozmnażania zostają dopuszczone psy i suki, które spełniły określone regulaminem hodowlanym warunki:

  • zaliczyły testy psychiczne i przegląd hodowlany,
  • zostały wyszkolone,
  • zaliczyły przynajmniej 3 wystawy i otrzymały od dwóch różnych sędziów oceny bardzo dobre (suki) i doskonałe (psy),
  • są wolne od dysplazji stawów biodrowych.

Dopiero szczeniak urodzony po takich rodzicach może być nazwany stuprocentowym Owczarkiem Niemieckim.
W "hodowlach", w których do hodowli używa się psów bez wymaganych, ww. dokumentów, rodzą się już tylko psy podobne do owczarków. Wyglądają one tak samo, ale owczarkami już nie są. Owczarka, przede wszystkim, powinien wyróżniać charakter. Nawet najpiękniejszy pies, posiadający kiepski charakter nie da właścicielowi tyle radości, co brzydszy, ale z doskonałą psychiką.

 
285* Mariusz
Witam mam pytanie dotyczące swojego pieska. Od zakupu pieska niema on na kawałku ogonka siersci weterynarz niestety niewiedział od czego to może być i polecil masc, piesek posiada ksiazeczke został 2 krotnie odrobaczony i szczepiony ma 6 tygodni u innego pieska z tego samego miotu ten sam brak siersci wystepowal na grzbiecie (okrag o srednicy okolo 2 cm) czy jest to jakas choroba ? Prosze o porade
 
Trudno mi powiedzieć coś konkretnego, gdy nie widzę pieska, a nawet lekarz nie umiał nic doradzić. Myślę jednak, że powinno się od pieska pobrać zeskrobiny i dać do analizy. Dopiero wówczas można dobrać ewentualne leczenie. Możliwa jest również jakaś wada genetyczna, ale to raczej mało prawdopodobna teza. Proszę obserwować, czy podobne plamki nie pojawiają się w innych miejscach i czy skóra w tych miejscach nie jest zaczerwieniona.
 
286* Estera
Mam 2,5miesiecznego szczeniaka Owczarka niemieckiego!Na poczatku był posluszny, ale czym jest wiekszy tym bardziej robi sie agresywny nie daje sie zapinac na smycz a przy probie poglaskania gryzie ręce!Co robic??moze go rozpieszczam
 
Z pewnością można powiedzieć, że piesek zaczyna próbować zdominować domowników. Nie wolno mu na to pozwolić. Na jego agresję należy odpowiedzieć równie agresywnie. Można pieska porządnie wyszarpać za skórę na karku lub po prostu przylać. Należy tak postępować przy najmniejszej nawet agresji.
 
287* Zuzanna - Katowice
Witam Kilka dni temu stałam się włacicielką 8-tygodniowego owczarka. Mieszka na zewnątrz, buda w zagrodzonej częci ogrodu. Tam się z nim bawię, tam go karmię, zamykam na jaki czas w dzień i na całą noc. Dnie przebiegają w miarę normalnie ale noce są nieznone dla nas i sąsiadów piesek wyje i skomli większą częć nocy (na razie 4 noce), resztę czasu powięca na próby wydobycia się poza siatkę. Czy prawidłowo postępuję jeli nie reaguję na jego wycie, nie chodzę go uspokajać? Boję się że on będzie wył jeszcze bardziej jeli zobaczy, że przychodzę jak tylko zaskomli. A z drugiej strony strasznie mi go żal jak tak płacze. Co Pan radzi?
 
Takie postępowanie jest jak najbardziej właściwe. Nie należy ulegać psu, trzeba przetrzymać jego skomlenie i za kilka dni powinien się uspokoić. Jeśli jest taka możliwość, proszę nie pozwalać psu zbyt długo spać w dzień i zmęczyć go wieczorem, potem karmienie i zamknięcie do kojca.
 
288* łukasz z bydgoszczy
witam serdecznie, jestem szczęsliwym posiadaczem owczarka niemieckiego, niestety nie rasowego nad czym ubolewam, pies ma dwa lata, jest po szkoleniu PT gdzie uzyskał 189 punktów; było to własciwie jego drugie szkolenie, po pierwszym które przeprowadzałem sam po okiem osoby, która wczeniej skończyła ten sam kurs pies zrobił się strasznie narwany, rzucał sie na inne psy, nie słuchał; po odbyciu szkolenia w związku kynologicznym w bydgoszczy w lipcu tego roku, pies bardzo się zmienił, stał się bardziej posłuszny i nie zaczepiał innych psów, jak to miało miejsce wczeniej - były więc powody do zadowolenia,ale ostatnio pies zrobił sie ponownie agresywny, ma to miejsce zwłaszcza wieczorami, i co gorsza jest agresywny wobec domowników, ostatnio rzucił się na tate, skacząc mu do gardła, został odpowiednio skarcony, zgodnie z zaleceniem trenera; ale niechcemy się bać własnego psa we własnym mieszkaniu, pies nigdy nie był bity, zawsze dużo biegał, bo mamy duży ogród i blisko las, dostawał suchą karmę "puriny", nie wiemy co mamy robić, a ja nie chce upić psa/ czy jest jaki sposób, żeby mógł nor,malnie funkcjonować??? czekam na odpowiedź i z góry dziękuję za pomoc w tej sprawie
 
Takie zachowanie jest już ogromnym problemem, którym MUSI zająć się profesjonalista. Pozwoliłem sobie podać Pański e-mail znajomym szkoleniowcom z Bydgoszczy z prośbą o pomoc. Proszę czekać na kontakt od nich.
 
289* iwona
gotuje jedzenie dla mojej 7 letniej boxerki. co podawc 15 tygodniowemu owczarkowi.On i ja nie uznajemy tzw. suchej karmy
 
Sucha karma dobrej marki jest, według mnie, najlepszym pożywieniem dla szczeniaka. Proszę wejść na stronę PORADY, temat: "Czym karmić..."
 
290* ann - Lublin
czy istnieje w ogóle możliwoć zakupienia jaki wkładek do uszu, jeżeli nie stoją jak należy???
 
Wiem, że w Niemczech można nabyć takie wkładki, czy u nas również - nie spotkałem się. Każdy doświadczony hodowca potrafi takie wkładki wykonać samodzielnie, więc doradzam kontakt z kimś takim w miejscu zamieszkania, aby dopasować wkładki do konkretnego ucha. Należy pamiętać, że nie zawsze uda się postawić wiszące ucho. 
 
291* Agati
Panie Andrzeju..Mam do Pana jeszcze jedno pytanie.Mój Janar ma krzywy ogon ( co w rodzaju litery "L". Wczeniej nie było tego tak widać jak obecnie. Dotykając krążków w ogonie nie czuję, by ogon był złamamy. Podejrzewam, że może przy porodzie został uszkodzony. Jako głupio to wygląda:) Czy można szczeniakowi skorygować tę wadę, czy po prostu przywyczaić się do faktu, iż pies jest charakterystyczny..? Pozdrawiam..
 
Myślę, że korekta jest możliwa, ale wymaga operacji chirurgicznej. Czy warto?
 
292* Edyta
Mam owczaraka od tygodnia ma 7 m-cy i jestem trzecim włacicielem. Jest bardzo nieufny, boi się wszystkiego, ucieka jak podchodzi się do niego. Wogóle nie reaguje jak się go woła bądź gwizda. Jest bardzo smutny. Jak go przekonać do nas żeby nie bał się i zaczął wkońcu reagować na nas?
 
W takim przypadku należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces wzbudzania w psie zaufania będzie długotrwały i, co gorsza, nie musi przynieść efektu. Należy jak najwięcej przebywać z psem, socjalizować go z otoczeniem, w miarę możliwości zachęcać do zabaw z ludźmi i innymi psami. Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie w bliskiej okolicy grupki innych psów z właścicielami (może jakaś grupa szkoleniowa), w której pies nabierałby zaufania przez naśladowanie innych psów.
 
293* TARAS
Dzień dobry nam 3 miesięcznego owczarka niemieckiego .Piesek mieszka w kojcu z budą. Jest wyprowadzany rano i wieczorem - łączny czas spacerów to 1,5 godziny . Mam kłopot piesek załatwia się w budzie . Co mam robić .
 
Jeśli kojec jest zadaszony, należy na kilka dni zamknąć budę. Prawdopodobnie, obecnie piesek śpi na zewnątrz i dlatego, aby nie brudzić miejsca do spania, załatwia się w budzie, gdyż jej nie używa. Jest to często występujący problem, który mija, gdy pies nauczy się załatwiać poza budą.
 
294* Achim
Co podawać suce 15 mies. , by przyciemnić jasny pigment podpalania. Na wystawie usłyszałem od sedziego , że jest za jasna. Koledzy mówili, że można ją "przyciemnić" podając do pokarmu marchewkę lub jakie witaminy, czy rodki farmakologiczne. Znajomy lek. weterynarii odradził mi "chemię" a co do karotenu z marchwi, to tak lecz czy to ma sens, by tak wybarwionego psa na nieco janiej "sztucznie i na siłę" "kolorować"-pociemniać??!!! mam podobne zdanie co kolega!! Ale czy sędziowie faktycznie preferują ciemne ON?????-te kasztanowo podpalane??? We wzorcu rasy nie podano, która barwa jest właciwsza!!! - tylko od kasztanowego do jasnoszarego podpalania!!!A może to zależy od upodobania sędziego!!?? Po przeprowadzeniu się z miasta na wie do domku z ogrodem zacząłem interesować się ON i mam zamiar zająć się tym na poważnie(ale tylko jedna suka)(lepiej by była hodowlana)(a mioty były pod "kontrolą" komisji hodowlanej w kole ZKwP). Proszę o poradę!!1 czy ma sens pociemniać podpalanie i co ewentualnie podawać , by nie psuć psu przewodu pokarmowego,czy wątroby.
ps. Ja nadal jestem za pozostawieniem naturalnej jasnej barwy(ew. marchew), ale czy można z chińczyka zrobić murzyna podając mu kakao?????
 
Z doświadczenia wiem, że żadne "przyciemniacze" nie zdają egzaminu. Jeśli pies jest jasny, to jasny pozostanie, bo to zależy od genetyki. Wystawy są tylko epizodem w życiu psa, decyzja sędziego zależy od jego subiektywnego spojrzenia, a jeśli suka jest ładna, to kolor nie przeszkodzi jej w zwycięstwie. Uważam, że kolorowanie psów, tak jak farbowanie przed wystawą, nie jest uczciwe i choćby z tego powodu nie powinno być stosowane. Właściciel i tak kocha swe psy, niezależnie od ich wyglądu.
 
295* Zuzia
Ile suka może mieć najwięcej psów , za jednym miotem ? Lub najmniej ? Mam sukę i ona na wiosne będzię miała małe chce wiedzieć na ile szczeniąt się przygotować .
 
Tutaj nie ma żadnych reguł - suka może urodzić od 1 do kilkunastu szczeniąt.