PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64>

 

46* mir
Czy to jest normalne, że w wieku 5 miesięcy owczarkowi jeszcze nie stoją uszy? Do tej pory tylko na ok. 5 minut stawia jedno ucho. jakie istnieją metody postawienia mu uszu i gdzie można to zrobić w okolicach Rybnika?
 
W tym wieku powinny już stać, ale czasem zdarza się, że nie stoją. Najlepiej zgłosić się do doświadczonego hodowcy swojego pieska, który powinien znać metodę usztywnienia ucha. Stosować można specjalne sztywniki wklejane w ucho, ale trudno jest to opisać na odległość, tym bardziej, gdy nie widzę psa. Ewentualnie proszę o kontakt telefoniczny lub więcej informacji na mój adres e-mail.

 

47* monique - Żerniki Wr.
W jakim wieku powinien być szczeniak, aby rozpocząć naukę chodzenia ze smyczą?
 
Naukę chodzenia na smyczy najlepiej jest zacząć jak najwcześniej. Im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej pies przyzwyczai się do smyczy. Na początku można założyć pieskowi obrożę, w której będzie swobodnie biegał. Nawet w domu może ją nosić. Potem przypinamy smycz i prowadzimy psa, często chwaląc i nagradzając. Po kilku próbach na pewno nie będzie zwracał uwagi na smycz. Nie wolno psu pozwalać na buntowanie się, nie wolno za nim podążać, gdy próbuje się wyswobodzić. Należy być stanowczym i konsekwentnym.
 
48* Ola
MAM PROZBE CO DAWAC OWCZARKOWI ABY PRZYBYL NA WADZE BO JEST SZCZUPLY JAK POKARM JEST RASOWY SUPER STRONA
 
Jeśli pies jest zdrowy, to nie ma powodu do zmartwień. Bardzo często zdarza się, że pies zaczyna przybierać na wadze dopiero w starszym wieku. Można zastosować suchą karmę na bazie jagnięciny z ryżem lub gotowane jedzenie "wzbogacać" gotowanym makaronem. Nie radzę mieszania karm (np. sucha karma + gotowane jedzenie). Ja stosuję karmy firm PROFORMANE i BENTO KRONEN.
 
49* Krzysztof
Chciałem się dowiedzieć w jaki sposób dopuszcza się sukę do psa! Moja suczka ma 3 lata i od 10.05 ma cieczkę (krwawi). W książce piszę, że suczkę dopuszcza się między 12-15 dniem od krwawienia. Umiem rozpoznać kiedy suka dopuci do siebie samca. Moje pytanie polega na tym w jaki sposób powinno przebiegać krycie??? Wiem też, że nie zawsze suka chce do siebie dopucić samca!!! I co wtedy??? Proszę o szybką odpowiedź bo czas ucieka!!!! Z góry  dziękuję i pozdrawiam!!! Krzysztof
 
Nie można stosować porady zawartej w książce do każdej suki. Suki są różne i różne również mają cieczki. Jedna suka kryta jest np. w dziewiątym dniu cieczki, inna w dwudziestym. Jeżeli suka dopuszcza psa, to nie widzę problemu - po prostu należy je puścić razem, ewentualnie przytrzymać sukę, a pies sobie poradzi. Jeśli nie chce dopuszczać psa, a na pewno wiadomo, że termin jest odpowiedni, należy sukę przytrzymać tak, aby nie mogła psa pogryźć. Trudno jest opisywać przebieg takiego krycia, najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego hodowcę i dobrze jest takie suki kryć już sprawdzonymi reproduktorami.
 
50* ola - Bydgoszcz
mam 15 miesięcznego owczarka w trakcie szkolenia IPO 1, chcę go doprowadzić do reproduktora, jednak ostatnio stwierdziłam, że pies ma chyba przepuklinę pępkową twór wielkości dużej czereśni, czego wcześniej nie widziałam. Co z tym dalej robić, czy taki pies może zostać reproduktorem. Ćwiczy dobrze jest wesoły, silny i wytrzymały i wszystko jest dobrze ale co może się wydarzyć w przyszłości. Jak był szczeniakiem to tego nie zauważyłam. Proszę o odpowiedź.   
 
Proszę wybrać się z psem do lekarza, który może przeprowadzić zabieg usunięcia przepukliny. Zabieg jest bardzo prosty, bezpieczny i lepiej go wykonać, szczególnie, gdy pies ma dużo ruchu, skacze, gryzie itp. W niczym to nie przeszkadza, aby pies w przyszłości został reproduktorem.
 
51* ollkaaa
dlaczego ? i co zrobic aby moj owczarek nirmiecki 5miecieczny nie gryzl ?? mowic kojec aby odrazu szedł do kojca ??
 
Jeśli właściciel nie chce, aby pies go gryzł, należy psa karcić za takie zachowanie. Rodzaj i sposób karcenia powinien być taki, aby skutecznie dotarł do psa. Czasem wystarczy ostrzejszy ton, czasem należy użyć siły. Można również zainteresować psa np. jakąś zabawką. Jeśli pies gryzie ze złości, z agresją, należy stanowczo wybić mu to z głowy wszelkimi dostępnymi metodami. Takie zachowanie jest próbą zdominowania właściciela i nie wolno mu na to pozwolić. Z psem pięciomiesięcznym damy sobie radę bez większych problemów, ale za pół roku nie będzie już tak łatwo.
 
52* thomas - gorzów wlkp
witam. doczytałem w tych pytaniach e mozna psa wysłac do innego kraju poczta kurierską. a czy mozna wysłac do innego miasta? ja szukam peta ale powiewaz sa tansze a ja nie bede wystawiał psa na wystawacha. moze pan moze mi pomóc poszukac takieg psa. no jest jeszcze jedna ewentualnoć, sprzedaz na raty, ale to praktykują niektórzy hodowcy. z góry dzieki za odpowiedz. pozdrawiam
 
Na pewno można wysłać psa pocztą kurierską, ale nie znam szczegółów, należałoby poszukać wyspecjalizowanej firmy. Nie mogę pomóc w poszukiwaniach psa nierasowego, ale zdecydowanie odradzam zakup takiego psa. Różnica w cenie nie jest znaczna, a przynajmniej wiadomo, co się kupiło. Warto wydać trochę więcej, aby mieć psa ze sprawdzonym pochodzeniem, zdrowego, z dobrej hodowli.
 
53* Sylwia
Witam mój owczarek niemiecki suka ma 8 tyg i ma oklapnięte uszy , mam pytanie ile musi mieć tyg. żeby mu się uszy podniosły . za odp. z góry dziękuję
 
Bardzo sporadycznie się zdarza, aby w tym wieku uszy już stały. Czasami ucho podnosi się w wieku 2,3 miesięcy, a czasem później - 5,6 miesiąc. Proszę cierpliwie czekać.
 
54* Tomek - Sochaczew
Czy występują owczarki niemieckie o kolorze czarnym? jaka jest cena szczeniaka z Państwa hodowli?
 
Oczywiście, czarne owczarki są dość rzadko spotykane, ale zdarzają się. Obecnie spotyka się owczarki czarne wyłącznie z linii użytkowych. Ceny szczeniaków z mojej hodowli ustalam dopiero po urodzeniu się szczeniąt. Obecnie mam szczeniaki po SALVIE i SANTORZE - ich cena wynosi ok. 1000 zł.
 
55* Anka
Chciałabym dowiedzieć się czy planuje Pan jakie mioty na ten lub następny rok? Kto w tym przypadku będzie kryty i kim będzie kryty? proszę o odpowiedź, z góry dziękuję
 
Obecnie mam dwa mioty: jeden po SALVIE i SANTORZE, drugi po HOOPPY i BICKERZE - szczegóły na stronie MIOTY. W przyszłym roku planuję pokrycie TOSKI, LOGIK, PERLE i SALVY, ale kiedy i czym - jeszcze nie zdecydowałem.
 
56* KRIS
witam panie Andrzeju.mam suczke owczarka niemieckiego 2.5 miesieczną i zaobserwowałem u niej ze często drapie sie lub gryzie okolice łap,ogona,szyji a także lize okolice odbytu.czy to jest normalne czy co może jest nie tak?pytałem o to weterynarza ale on mi powiedział ze psy lubią się tak drapac i niema się czym martwic.ja się martwie bo czasami jak się drapie to popiskuje.czy drapanie w okolicach uszu może byc powodem brudnych uszu?bardzo prosze o szybką odpowiedzna mój e-mail,z góry serdecznie dziekuje i pozdrawiam
 
Przede wszystkim radzę wybrać się do prawdziwego lekarza weterynarii. Z opisu wynika, że psu z pewnością coś dolega. Drapanie się w okolicach opisywanych może świadczyć np. o zatkaniu gruczołów okołoodbytowych, alegrii na coś (pokarm, pchły, pyłki traw itp.), zarobaczeniu itd. To są nasuwające się pierwsze skojarzenia, ale może się zdarzyć coś poważniejszego, dlatego należy jak najszybciej odwiedzić dobrą lecznicę dla zwierząt. Drapanie w okolicach uszu może wynikać również z alergii, natomiast natarczywe drapanie uszu świadczyć może o stanie zapalnym ucha. 
 
57* Eve
witam, chciałabym się dowiedzieć, czy w Niemczech wymagane jest przewietlenie na dysplazję łokci i czy jest ono warunkiem dopuszczenia do hodowli. z góry dziękuję za odp :)
 
Na razie Niemcy tylko zastanawiają się nad wprowadzeniem takiego obowiązku, ale do tej pory nie jest to jeszcze przesądzone. Według moich wiadomości planowane było wprowadzenie takiego wymogu już od początku bieżącego roku, jednak wysokie koszty takiego prześwietlenia wstrzymały jego wdrożenie. Koszt takiego RTG w Niemczech wynosi około 400 EURO za psa (po dwa zdjęcia jednego łokcia).
 
58* Małgosia
Witam!!! Czy może pan napisać mi od kiedy wystawia się owczarka??? Chodzi mi o klasy itp. rzeczy. Bo trochę się w tym gubię! Mój owczarek ma 3 miesiące i jest suczką. Pozdrawiam Malgosia
 
Klasy wystawowe na wystawach specjalistycznych ON:
 • klasa szczeniąt - psy w wieku od 6-9 miesięcy,
 • klasa młodzików - 9-12 miesięcy,
 • klasa młodzieży - 12-18 miesięcy,
 • klasa juniorów - 18-24 miesięcy,
 • klasa otwarta - powyżej 24 miesięcy,
 • klasa użytkowa - powyżej 24 miesięcy z dyplomem użytkowości,
 • klasa championów - powyżej 24 miesięcy z dyplomem championa wystawowego,
 • klasa honorowa - powyżej 8 lat.

Klasy wystawowe na wystawach ogólnorasowych:

 • klasa szczeniąt - psy w wieku od 6-9 miesięcy,
 • klasa młodzieży - 9-18 miesięcy,
 • klasa pośrednia - 15-24 miesięcy,
 • klasa otwarta - powyżej 24 miesięcy,
 • klasa użytkowa - powyżej 24 miesięcy z dyplomem użytkowości,
 • klasa championów - powyżej 24 miesięcy z dyplomem championa wystawowego,
 • klasa honorowa - powyżej 8 lat.

Uważam, że podział na klasy na wystawach ogólnorasowych jest nieporozumieniem. Owczarek niemiecki rozwija się bardzo specyficznie i nie można ocenić np. psa 9-cio miesięcznego w jednej klasie z psem półtorarocznym. Z tego, między innymi, powodu, nie wolno się zrażać po pierwszej nieudanej wystawie. Należy pamiętać, że sędzia jest tylko człowiekiem, mającym prawo do własnej, subiektywnej oceny, czasem do błędu, ale jego ocena nie zmienia niczego w naszym podejściu do własnego psa. Przez złą lub dobrą ocenę przez sędziego, psu niczego nie ubędzie, ani nie przybędzie i nadal pozostanie takim samym psem, jakim był przed wystawą.

 
59* Anka
Co sądzi Pan o karmie Bosh? czy 15 kg. takiej karmy wystarczy dla dorosłego, silnego Owczarka na miesąc? Jakie inne karmy Pan poleca pomijając Eukanubę, Royal'a Chappi i Pedigri?
 
Bosch jest całkiem niezłą karmą, wystarczającą dla ON. Każdego rodzaju karmy należy podawać około 0,5 kg dziennie. Tych dwóch ostatnich nazw (celowo nie piszę karm) stanowczo NIE POLECAM. Ja stosuję z bardzo dobrym skutkiem BENTO KRONEN, PROFORMANE. Niezłą karmą jest też MERA DOG.
 
60* kinga
Dlaczego moja bokserka pogryzla  mocno owczarka niemieckiego??
 
Psy na ogół ustalają sobie wszelkie niejasności bez użycia siły. Nawet, gdy dojdzie do starcia, kończy się lekkimi ranami. Pogryzienia mocne zdarzają się niezbyt często i to z reguły w przypadkach, gdy spotkają się obce psy z dominującymi charakterami lub psy dorosłe, znające się, ale wcześniej były np. rozdzielane przez właścicieli. W tym konkretnym przypadku, na tak zadane pytanie odpowiadam: nie wiem.