PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64>

 

176* waldek - kraków
Witam serdecznie. Chciałem poradzić się Pana jako wybitnego hodowcy w następującej sprawie. Jestem posiadaczem owczarka niemieckiego (reproduktor), znam tą rasę i wymagania wydaje mi się dobrze. W chwili obecnej nabyłem ogrodzony teren (zbiornik wodny) w dużej odległoci od zabudowań i wszelkiego rodzaju cywilizacji. Chcę tam wprowadzić 1-2 psy stróżójące, które w większoci czasu (głównie w nocy) pilnowałyby terenu. Oczywicie planuję budowę odpowiednich bud i zadaszonych schronień. Psy przebywałyby tam od wiosny do jesieni. Moje pytanie dotyczy zastosowania ON do tej pracy. Wątpliwoci moje budzi zwłaszcza przywiązanie ON do opiekunów i czerpanie radoci z obcowania z nimi. Jestem wielkim miłonikiem tej rasy, ale nie chciałbym stosować tych psów do pracy, w której przez znaczną częć czasu byłyby bez kontaktu z opiekunem. W związku z tym rozważam zastosowanie bardziej indywidualnych i mniej towarzyskich psów stróżujących typu owczarek rodkowoazjatycki lub kaukazki. Proszę o Pana opinię w sprawie przydatnoci rasy ON do wykonywania  tej pracy, z góry dziękuję za wszystkie porady i zalecenia. Pozdrawiam. Waldek
 
Teoretycznie, ON nadaje się do każdego rodzaju pracy, ale w praktyce jest inaczej. Jeśli zamknie Pan owczarki na terenie bez kontaktu z człowiekiem, to po pewnym czasie psy staną się dzikusami. Może to się objawić nadmierną agresją, ale również tchórzostwem lub agresją ze strachu. Dotyczy to każdej rasy, ale psy ras stróżujących zdecydowanie bardziej nadają się do tego typu zajęcia. Zdecydowanie odradzam ON z linii wystawowych. Owczarek kaukaski lub azjata, czy czarny terier rosyjski, jak sądzę, będzie bardziej przydatny. 
 
177* Pawcio
Witam mam 2 letniego On psa ok 7 mc temu skończył on ipo1 z ocena b.dobry jednak wczoraj przyczepiło się do mnie 3 podpitych wyrostków doszło do małej szarpaniny na szcęcie poradziłem sobie ale pies był na smyczy i tylko szcekał nie żucił sie na nich wprawdzie nie wydałem komendy atak (obawiałem sie ze pogryzie któregos dotkliwie )owinien chyba ciągnąc mnie na smyczy do nich i wykazywać agresje a  nie szcekanie troche ze strachu myle że jeli zachował by się w oczekiwany przezemnie spodób nikt nie miał by odwagi podejć do mnie jednak tiestety tak nie było
czy jesli bym go zmotywował dał komende atak to pies zaatakował by bo nie jestem pewien i puki co twierdze że pies nie jest pewny siebie , w jaki sposób mu ta pewnoć podnieć ( nie che chodzić znowu na szkolenie bo to są koszty), może moge w zabawie go tyroche podraznić podenerwować? Dlaczego pies tak sie zachował czy ma moze słabą psychike ?
komendy z posłuszeństwa wykonuje idealnie. Pozdrawiam
 
Szkolenie IPO jest sportem, nie można się spodziewać, że pies po nim będzie wykazywał agresję. Jeśli był dobrze szkolony, powinien atakować tylko w celu zdobycia rękawa ochronnego. Pewności siebie nie można wytresować, pies ją ma lub nie. Należało psa od wieku szczenięcego socjalizować z różnymi dziwnymi zdarzeniami, aby w nieoczekiwanych sytuacjach nie tracił zimnej krwi i nie uciekał.

W celu wyszkolenia psa do obrony, należy poddać go takiemu właśnie szkoleniu. Pies uczy się atakować ludzi i z nimi walczyć, ale nie wolno takiemu szkoleniu poddawać psa o słabej psychice, gdyż może stać się on zagrożeniem również dla właściciela. Tutaj agresję wobec ludzi wyrabia się celowo i nie w zabawie. Powinien to zrobić doświadczony szkoleniowiec.

 
178* barbara - krakow
mam sunie 6 miesiecy bardzo szczeka na wszystkie psy co robic
 
Niezależnie od tego, z jakiego powodu suka szczeka, najlepszym sposobem zmiany będzie zabieranie jej właśnie pomiędzy znajome psy. Suczka musi przyzwyczaić się do obecności innych zwierząt i gdy jej to spowszednieje, na pewno przestanie szczekać. W przypadku, gdyby szczekaniem objawiała swoją agresję, należy ostro ją za to skarcić. Polecam skontaktowanie się z moim kolegą z Krakowa - adres: http://www.tresura.pl
 
179* Smolin
Mam 1,5 rocznego owczarka niemieckiego. tylko ze on ma dluga siersc i jest bardzo leniwy... co mam zrobic aby stal sie aktywniejszy i bardziej sklonny do zabaw??
 
Flegmatyzm jest uwarunkowany genetycznie. Jeśli pies jest fizycznie zdrowy, nie ma wyraźnej nadwagi, należy pogodzić się z faktem, iż jest flegmatykiem. Można spróbować "rozruszać" psa treningiem - codzienny, kilkukilometrowy bieg przy rowerze w połączeniu z wysokoenergetyczną karmą, po kilku tygodniach może dać pozytywny efekt. Zabawa z innymi, bardziej ruchliwymi psami również nie zaszkodzi.
 
180* aguś - walbrzych
Witam! Mam ponad 11 miesięczną suczkę. Dziś pierwszy raz dostała cieczkę. moje pytanie może będzie banalne ale to mój pierwszy w domu pies więc nie mam pojęcia o takich rzeczach. Jak obfite powinno być prawidłowo krwawienie? czy zdarzają się suki które prawie wcale nie krwawią podczas cieczki?
 
Każda suka jest inna i inaczej przechodzi swoje cieczki. Zdarzają się suki o bardzo obfitym wycieku i takie, które prawie w ogóle nie krwawią. Jeszcze inne mocno krwawią, ale są tak "higieniczne", że wyciek jest niezauważalny przez właściciela. Należy pamiętać, że wyciek w każdej fazie cieczki powinien być przejrzysty. Matowa wydzielina, ropny zapach, czy gęsta konsystencja jest objawem jakiegoś zaburzenia i należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
 
181* Paulina
Czy jest pan w stanie powiedzieć mi co o chorobie ZAPALENIA KOŚCI. Mam suczke cztero miesięczną, kt óra kuleje na przednią łape, nie ma opuchniętej ani nie boli ją przy dotyku poprostu kuleje. Kto powiedział mi włanie o takiej chorobie u szczeniaków dużych ras. Co dziennie do każdego posiłku dostaje CANVIT  czy to jest zamało ? Proszę o szybką porade. Bardzo dziękuje i pozdrawiam
 
Młodzieńcze zapalenie kości występuje dość często u ras średnich i dużych. Jego leczenie powinno być przeprowadzone pod okiem lekarza weterynarii, gdyż czasami wiąże się z podaniem leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, których nie można nabyć w wolnej sprzedaży. Leki te, w zasadzie podaje się tylko zapobiegawczo, aby w "zapalonej" kości nie doszło do stanów nieodwracalnych. Poza tym, należy jak najszybciej zdiagnozować przyczynę kulenia, a bez RTG nie da się tego zrobić. Schorzenie to występuje zarówno u psów dobrze, jak i źle karmionych, więc trudno jest tu mówić o brakach witaminowych. Oczywiście, należy zapewnić psu dostęp do dobrej, dobrze zbilansowanej karmy - polecam gotowe karmy "suche" markowych firm i odstawienie wszelkich dodatków, z witaminami włącznie. Uprzedzam, że czasami stan zapalny powraca co jakiś czas, aż do zakończenia przez psa wzrostu, czyla nawet do drugiego roku życia.
 
182* wlodek
jak przystosować do nowego otoczenia i siebie nowonabyta szeciomiesięczną suke.Pies jest strasznie zestresowany mimo ze jest już u mnie 5 tygodni. Czy cierpliwoć moja wystarczy czy mogę jeszcze co innego zrobić
 
Nie ma innego wyjścia - należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie socjalizować psa z otoczeniem, zabierając go wszędzie. Pies musi się po prostu przyzwyczaić, choć niepokoi mnie, iż 5 tygodni nie wystarczyło do odstresowania. Polecam skontaktowanie się z osobą zajmującą się szkoleniem, gdyż może istnieje jakiś głębszy problem, który należy zdiagnozować "na żywo".
 
183* Ala
Mam do ciebie pytanie bo mam szczeniaka.I nie wiem czy jest to owczarek niemiecki.Na zdięciach w internecie szczeniaki owczarka niemieckiego wyglądają tak jak mój.Czy wiesz po czym można rozpoznać owczarka niemieckiego?
 
Szczeniaki wielu ras są podobne do szczeniąt owczarka niemieckiego. Oczywiście, wprawne oko bez problemów potrafi rozróżnić jedne od drugich, ale nie da się tego przedstawić w formie pisanej. Proszę o przesłanie jakiegoś zdjecia, to może coś będę umiał powiedzieć na temat Twojego psa.

Owczarek niemiecki to nazwa rasy psów, których zarówno wygląd, jak i CECHY CHARAKTERU opisane zostały we wzorcu. Oczywiście, zdarzają się odstępstwa od wzorca wśród psów rasowych, ale są one bardzo sporadyczne. Zaplanowana hodowla, a taką prowadzi się w renomowanych hodowlach, zmierza do tego, aby urodzone w niej psy możliwie najbardziej zbliżyły się do standardu. Spośród rasowych (rasowy=rodowodowy) psów, oprócz wstępnej selekcji przeprowadzonej przez hodowcę, do rozmnażania zostają dopuszczone psy i suki, które spełniły określone regulaminem hodowlanym warunki:

  • zaliczyły testy psychiczne i przegląd hodowlany,
  • zostały wyszkolone,
  • zaliczyły przynajmniej 3 wystawy i otrzymały od dwóch różnych sędziów oceny bardzo dobre (suki) i doskonałe (psy),
  • są wolne od dysplazji stawów biodrowych.

Dopiero szczeniak urodzony po takich rodzicach może być nazwany stuprocentowym Owczarkiem Niemieckim.
W "hodowlach", w których do hodowli używa się psów bez wymaganych, ww. dokumentów, rodzą się już tylko psy podobne do owczarków. Wyglądają one tak samo, ale owczarkami już nie są. Owczarka, przede wszystkim, powinien wyróżniać charakter. Nawet najpiękniejszy pies, posiadający kiepski charakter nie da właścicielowi tyle radości, co brzydszy, ale z doskonałą psychiką.

 
184* syntia
Mam 3 miesiecznego owczarka . Moim zdaniem jest za bardzo agresywny zamiast sie bawic to on gryzie i to dosyc mocno,za skarcenie odpowiada najczesciej atakiem ,ale do czasu gdy widzi ze ma szanse,bo jesli traci przewage ustepuje! Strasznie lapczywie je jakby mial mu ktos skrac miske,ale nie gryzie jak probuje mu ja zabrac!jak go tego oduczyc
 
Nie widzę w tym zachowaniu niczego złego. Całkowicie naturalne jest podgryzanie partnera w zabawie - można to ukierunkować na gryzienie np. szmaty lub piłeczki, natomiast za atak po skarceniu należy psa skarcić bardziej stanowczo (nawet klapsem lub szarpnięciem) tak, aby wiedział, że nie wolno mu tego robić. Skoro pies ma tendencję dominacji, musi nauczyć się, że nigdy nie ma i nie będzie miał przewagi - zawsze musi ustąpić.

Łapczywe jedzenie również jest normalne - jedne psy są niejadkami, inne łasuchami. Oduczanie nie ma najmniejszego sensu i nie przyniesie żadnych efektów.

 
185* Stasia
Jak zprawdzić czy pies(ona)jest w ciązy??
 
Jedyną, stuprocentową metodą jest badanie USG po ukończeniu 21 dnia ciąży. U suk w pierwszej ciąży można to wstępnie określić na podstawie oględzin sutków, które powiększają się, różowieją i tracą zmarszczki. Jednakże, na tej podstawie ciążę może zdiagnozować jedynie doświadczony hodowca, który doskonale zna swoją sukę.
 
186* Asia
Chciałabym się zapytać czy w okolicach Bydgoszczy lub w promieniu 200km od Bydgoszczy, można gdzie kupić czarnego owczarka?
 
Obecnie, czarne owczarki są bardzo rzadko spotykane. W liniach wystawowych nie ma ich w ogóle, można je znaleźć w hodowlach linii użytkowych ON. Niestety, w Polsce takich nie znam. Proszę się skontaktować z bydgoskim Oddziałem ZKwP, może coś będą mogli doradzić.
 
187* patka - szczecin
witam:-)mam problem w podjeciu decyzji czy wybrać owczarka niemieckiego długowłosego czy krótkowłosego?nie jestem pewna który będzie trudniejszy w wychowaniu i prowadzeniu?Do tej pory zajmowałam się rottweilerem.i mam jeszcze jedno pytanie jak założyć własna hodowlę owczarków niemieckich?
 
Owczarki długowłose od standardowych różnią się jedynie długością włosa. Wychowanie i dalsze prowadzenie psa jest identyczne (należy pamiętać, że każdy pies, niezależnie od włosa, posiada inny charakter). Pies długowłosy nie nadaje się jednak do hodowli psów rasowych - nie jest do niej dopuszczany ze względu na wadę długości włosa. Istnieją, wprawdzie kluby ON długowłosych, ale nie są one uznawane przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną)

Odpowiedź na drugą część pytania w dziale PORADY.

 
188* wera
Mam problem z dwuleynia suka -owczarek niemiecki dlugowlosy. Suka jest agresywna do suk, psow -male, duże bez znaczenia. W stosunku do ludzi jest bardzo przyjazna, toleruje kilka psow ktore zna od malego.Jest po szkoleniu podstawowym - noga,siad,waruj,zostan,itd. Lecz w momencie pojawienia sie psa do ktorego jest agresywna nie reaguje na zadne komendy tylko je obszczejuje i chce atakowac. Szkolona byla indywidualnie w 8-10 miesiacu i do 14-15 miesiaca nie ujawniala sie u niej agresja. teraz wyjscie z nia na spacer raczej sprowadza sie do kaganca, kolcztki,smyczy. W jaki sposób ja oduczyc agresji ? poprzedni treser stosowal miedzy innymi obroże z impulsem elektrycznum lecz nie chcil bym takimi metodami dreczyc psa.
 
Owczarek jest psem napastliwym w stosunku do innych zwierząt. Brak poprawnej socjalizacji w wieku szczenięcym zaowocował takim właśnie zachowaniem. Również indywidualne szkolenie nie jest dobrym rozwiązaniem, bo pies uczy się słuchać komend tylko w sprzyjających warunkach. Obecnie nie ma innego wyjścia, jak zastosowanie drastycznych metod oduczających agresję, a w zasadzie tylko ją tłumiących. Można zastosować długą linkę i kolczatkę, aby mocno szarpnąć atakującego psa, dobrym rozwiązaniem jest rzucanie w psa np. pękiem kluczy (po pewnym czasie wystarczy tylko zadzwonić kluczami, aby psa utemperować) lub właśnie obroża z induktorem.
 
189* Beata
Comoże być powodem że owczarek niemiecki gryzie swój ogon i jak temu zapobiec
 
Pierwszym krokiem powinno być zastosowanie karmy przeciwalergicznej i wykluczenie wszelkich stanów chorobowych - alergie, infekcje, pasożyty lub rany po pasożytach. Powinien to zrobić lekarz, który, w razie konieczności, zaordynuje właściwe leczenie. Dość często takie zachowanie występuje na tle nerwowym, np. pod nieobecność właściciela. W takim przypadku można zastosować ziołowe środki uspokajające (melissa). Jeśli pies gryzie ogon w naszej obecności, należy skarcić go za takie zachowanie.

Nie zaszkodzi wykąpanie psa w płynie przeciwświądowym ALERVET, dostępnym w lecznicach lub specjalistycznych sklepach.

 
190* Monikaaa - Warszawa
Witam! Całe życie miałam owczarki niemiecki i bardzo mi ich brakuje:). Mam teraz 10-o miesięczną hovawartkę, cud dziewczynka, która jest w przyjaźni ze wszystkimi psami i suczkami. Chcielibymy kupić małą suczę ONkę, ale mamy pewne obawy. Nasz hovek ma wietną psychikę, ale czy nowy przybysz nie będzie chciał jej zdominować? W jakim wieku powinien być, na jakie cechy psychiczne powinnimy zwrócić uwagę?... Byłabym wdzięczna za pewne sugestie. Pozdrawiam i z góry dziękuję!
 
Jeśli myślicie Państwo o zakupie suczki, to radzę zdecydować się na szczeniaka. Różnica wieku, wzrastanie u boku innej, starszej suki, powinno zapobiec w przyszłości próbom zdominowania lub nawet ustalania hierarchii. Może dojść do jakiegoś niewielkiego konfliktu, ale hovawarth nie jest psem uległym z natury i dlatego sądzę, ze ONka to wyczuje i "odpuści" sobie. Poza tym, można wybrać spokojniejszą w miocie suczkę, z bardziej uległym charakterem, co w połączeniu z dobrym charakterem hovki, powinno dać dobry wynik. Każdy dobry hodowca powinien polecić Państwu konkretną suczkę z miotu i proszę się zdać na jego wybór. Pozostaje kwestia wyboru dobrego hodowcy, ale tu już nie chciałbym doradzać.