PYTANIA

Jeśli nurtuje Cię jakieś pytanie dotyczące Owczarków Niemieckich lub po prostu, chciałbyś się czegoś dowiedzieć, zapytaj. Postaram się odpowiedzieć.

Podaj imię lub nick:   
Możesz podać swój adres e-mail lub miasto:   
Twoje pytanie:   

W przypadku pytań powtarzających się lub też nie dotyczących psów, kierowane do mnie pytania pozostaną bez odpowiedzi. Proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź.

STRONY: <1> <2> <3> <4> <5> <6> <7> <8> <9> <10> <11> <12> <13> <14> <15> <16> <17> <18> <19> <20> <21> <22> <23> <24> <25> <26> <27> <28> <29> <30> <31> <32> <33> <34> <35> <36> <37> <38> <39> <40> <41> <42> <43> <44> <45> <46> <47> <48> <49> <50> <51> <52> <53> <54> <55> <56> <57> <58> <59> <60> <61> <62> <63> <64>

 

16* Marcin - Przemyśl
Witam Panie Andrzeju. Gratuluję pięknych psów, pięknie prezentowały się na dzisiejszej wystawie w Rzeszowie. Mam tylko pytanie - czy stało się co z ogonem Gandalfa??? Na zdjęciach na Pańskiej stronie ma wyrażnie dłuższy niż prezentował na wystawie?
 
Długość ogona Bobiego jest taka sama, tylko włos w tej chwili jest mniejszy. Kilka dni przed wystawą został doszczętnie wyczesany, bo zaczął się "sypać". Dziękuję za gratulacje.
 
17* Artur - Warszawa
Czy urodziły się Panu szczenięta od Salvy i jeżeli tak to czy są wilczaste?
 
Niestety, SALVA jest "pusta". Może następnym razem.
 
18* Paweł
Jak Pan ocenia karmę purina dog show? Zastanawiam się czy nie zacząć jej stosować w żywieniu rocznego owczarka. Jest w przystępnej cenie ale słyszałem na jej temat skrajne opinie. Proszę o poradę.
 
Ja stosuję w hodowli karmy MERA DOG, BENTO KRONEN i od niedawna dostępną w Polsce karmę amerykańską PROFORMANCE, z której jestem bardzo zadowolony. Ceny tych karm są bardzo przystępne, a jakość doskonała.
 
19* ivoona
czemu Lutzo nie żyje? co mu się stało?
to strasznie smutne, jak umierają młode pieski ;-( kondolencje
 
Dziękuję. Lutzo nie żyje z powodu ataku serca. Padł w ciągu kilkudziesięciu sekund, nie dając jakichkolwiek szans na pomoc. Mieszkał w Niemczech, był przepięknym psem - najładniejszym, jaki do tej pory urodził się w Alhambrze, a przy tym miał wspaniały charakter. BYŁ NIEPOWTARZALNYM PSEM.
 
20* Sławek - Rzeszów
Panie Andrzeju czy mógłby Pan wyjaśnić jakimi cechami charakteryzuje się owczarek niemiecki wilczasty?
 
Owczarek niemiecki wilczasty jest takim samym owczarkiem, jak każdy inny. Od owczarków czarnych, czy czarnych podpalanych odróżnia go jedynie umaszczenie. Od wielu lat, owczarki wilczaste były niesłusznie okrzyknięte "mniej efektownymi" i z tego "powodu" mniej używane w hodowli psów wystawowych. W hodowli psów użytkowych kolor nie miał znaczenia, ważna była praca psa i dlatego w liniach użytkowych kolor wilczasty nadal jest bardzo popularny. Od jakiegoś czasu, coraz więcej hodowców stara się odbudować umaszczenie wilczaste w populacji owczarka i, siłą rzeczy, muszą oni korzystać z linii psów użytkowych. Z tej przyczyny, przy okazji odbudowywania koloru, wprowadza się również lepszy charakter zwierząt.
 
21* EWA
czy w wieku 6 miesięcy można dawać pokarm dla dorosłych psów?
 
Nie. Owczarka należy karmić szczenięcą karmą do ukończenia 1 roku życia. W przypadku psów o wyjątkowo mocnej kości i dużych, nawet do 1,5 roku.
 
22* Marika
Czy hodowla "Wienerau" zawiesiła swojš działalnoć? Od dłuższego czasu nie można spotkać młodego psa z tym przydomkiem... Z góry bardzo dziękuję.
 
W 1996 roku zmarł właściciel hodowli "von der Wienerau" - Walter Martin i hodowlę przejął ktoś z rodziny, bodajże córka. Ja spotkałem się z miotem a-Wienerau z 2000 roku, ale widocznie obecny hodowca nie ma takiego "zacięcia", a na pewno nie ma takich sukcesów, jakie miał Walter Martin, z czego wynika powolne znikanie tego przydomka spośród obecnych hodowli. Nigdy jednak nie zniknie z historii rasy.
 
23* mateusz
Mam sukę owczarka niemieckiego w wieku 9 mies. Ona jeszcze nie zmieniała sierści i jest od góry czarna cała. Czy kiedy zmieni ona sierść to będzie miała umaszczenie owczarka.
 
Nie bardzo rozumiem, co w umaszczeniu suki jest "nie owczarkowe". Czarne umaszczenie na grzbiecie jest całkowicie prawidłowe, często jest ono przesiane rudym włosem, ale i jedno i drugie jest poprawne. U czarnego podpalanego owczarka, z wiekiem, czarne umaszczenie w niewielkim stopniu ustępuje na rzecz podpalania.
 
24* Artur - Częstochowa
mam sukę 8 mies. i nigdy się to nie zdarzało suka czasem zjada odchody. Jest karmiona karma BEWI-DOG ryz mięso. Ćo może pan doradzić aby to nie miał o miejsca. DZIĘKUJĘ.
 
Rozumiem, że suka je suchą karmę, a oprócz tego ryż i mięso. Radziłbym odstawić całkowicie ryż i mięso i pozostać wyłącznie na suchej karmie. Zjadanie odchodów zdarza się, gdy pies jest karmiony z zachwianiem bilansu pokarmowego. Wówczas podana karma nie zostaje całkowicie strawiona i odchody wydają się psu jeszcze dobrym jedzeniem. Jeśli to nie pomoże już po kilku dniach, radziłbym zmianę karmy.
 
25* Eve
witam gorąco :-), mam pytanie: co to takiego jest TSB? z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :-)
 
TSB - z niemieckiego: Triebverhalten - zachowanie instynktów, Selbstsicherheit - samoobrona, Belastbarkeit - zdolność wytrzymywania obciążenia psychicznego. Oznacza się w ten sposób (skrótowo) testy psychiczne, którym poddaje się psa. Pies oceniany jest w kilku próbach: odporności na huk wystrzału, atak pozoranta na przewodnika - pies musi powstrzymać atak, atak na psa w ruchu - pozorant atakuje psa biegnąc w jego kierunku z odległości 70 m - pies musi mocnym chwytem powstrzymać atak. Po zatrzymaniu pozoranta, pies powinien samoczynnie lub na komendę puścić rękaw ochronny i pilnować, aby pozorant nie uciekł. Każda próba ucieczki musi być powstrzymana.
 
26* Lukas
Mam sukę 2 letnią po Vaxje z Beroliny która od roku czasu ma cieczkę regularnie co 3 mies. Co należy zrobić aby cieczkę uregulować ??
 
Skoro cieczka występuje regularnie co 3 miesiące, to nic nie trzeba regulować. Widocznie suka taki ma cykl. Dla pewności, można wybrać się do lekarza weterynarii, który zrobi stosowne badania (krew, mocz, USG, wymazy etc.)
 
27* Ania
Mam owczarka niemieckiego który jak tylko wyjdę za posesję bez niego skacze przez płot lub bramę. Jak go tego oduczyć, pies ma dopiero 7 miesięcy.
 
Skoro pies już nauczył się skakać przez ogrodzenie, to nigdy już nie można być pewnym, czy tego nie zrobi ponownie. Oduczenie psa takiego zachowania będzie bardzo trudne i czasochłonne, wymagać będzie udziału osoby doświadczonej w układaniu psów, ale na pewno bez rozwiązań "siłowych" się nie obejdzie. Najskuteczniejszą metodą byłoby zastosowanie specjalnej obroży z induktorem, ale rzecz taka jest droga i dlatego radzę skontaktować się ze szkoleniowcem. Na już, można doradzić zdecydowane i ostre karcenie psa za każdą próbę przechodzenia ogrodzenia.
 
28* Anita
chciałabym się dowiedzieć co to jest CACiT i na jakich warunkach się go przyznaje jak również jakie są warunki przyznawania NPwR (NSwR), ZW, ZR z góry wielkie dzięki
 
NPwR (NSwR) - najlepszy pies (suka) w rasie - tytuł przyznawany na wystawach psu (suce) najlepszemu w porównaniu zwycięzców klas: pośredniej, otwartej, użytkowej, championów

ZR - zwycięzca rasy - pies lub suka, zwycięzca porównania pomiędzy NPwR i NSwR oraz Zwycięzcami Młodzieży,

ZW = BiS - zwycięzca wystawy - najlepszy pies wystawy wyłoniony z porównania wszystkich zwycięzców grup FCI.

Zwycięzca Grupy - najładniejszy pies wyłoniony spośród wszystkich ZR danej grupy FCI

CACIT - wniosek na międzynarodowego championa użytkowości - tytuł przyznawany na oficjalnych, międzynarodowych kynologicznych imprezach sportowych, np. Mistrzostwa IPO3. Przyznawany jest najlepszemu psu według uznania sędziego. Tzn., że zwycięzca może uzyskać ten tytuł, ale nie musi, jeśli sędzia zdecyduje inaczej.

 
29* Jerzy Zatorski
Proszę o wyjaśnienie dlaczego tak ważne jest tzw. kątowanie u owczarków niemieckich . Przyznam szczerze, że na niektórych zdjęciach owczarki takie wyglądają trochę śmiesznie i mnie akurat niekoniecznie się podobają. Chciałbym kupić sobie rasowego szczeniaka  z Pańskiej hodowli lub hodowli przez Pana poleconej ale niepokoi mnie właśnie to kątowanie. Czy pies z tak moim zdaniem nienaturalnie opuszczonym zadem jest w pełni sprawny fizycznie i czy nie grozi mu zwyrodnienie stawów biodrowych ? Czy może psy normalnie tak nie wyglądają a ustawia się je do fotografii czy na wystawy aby pokazać że kątowanie jest właściwe. Proszę o wyjaśnienie tej sprawy, jeśli byłby Pan tak uprzejmy. Pozdrawiam.
 
Owczarek niemiecki jest kłusakiem tzn., że jego naturalnym i najswobodniejszym ruchem jest kłus. Dlatego też, hodowla rozwija się w tym kierunku, aby ten kłus był jak najmniej męczący i jak najbardziej wydajny. Kątowanie kończyn zmierza również w tym kierunku. Prawidłowe kąty tylnych kończyn, to 120 stopni pomiędzy kością udową i podudziem, gdy kończyna styka się z podłożem pod kątem prostym. Kąt pochylenia zadu powinien wynosić około 20-23 stopnie. Taka budowa umożliwia owczarkowi swobodne przemieszczanie się na duże odległości bez zbytniego zmęczenia. Żaden inny pies nie jest w stanie tak płynnie poruszać się na długim dystansie, taka budowa nie przeszkadza psu w niczym, dlatego owczarek jest jedynym psem, który nadaje się do każdego typu pracy i do każdych warunków. Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje, ale mnie podobają się właśnie takie psy.

Problem dyspalzji biodrowej nie występuje u owczarków częściej, niż u innych ras, a nawet zdecydowanie rzadziej. Od wielu już lat owczarki dopuszczane do hodowli MUSZĄ być wolne od dyspalzji, co w ogromnym stopniu zmniejsza ryzyko. Nigdy jednak nie da się wyeliminować zagrożenia w 100 procentach. W populacji owczarków ryzyko wynosi 30%, ale obecnie można stosować wiele preparatów wspomagających rozwój stawów, które - stosowane u szczeniaków - jeszcze bardziej zmniejszają zagrożenie.

 
30* Darek
jestem szczęśliwym posiadaczem 2 owczarków oczywiście rodowodowych pies jest po Donie z Mirpolu natomiast suczka jest wnuczką Ursusa von Batu . Mam poważny problem z uszami , niestety nie zadziałałem w odpowiednim momencie i teraz co jakiś czas są powikłania czy zapalenie jest w ogóle możliwe do całkowitego wyleczenia ? Dodatkowo gdy zaczyna się lato  robią się strupki na czubeczkach uszu mój weterynarz twierdzi że to skutek ukąszeń komarów i muszek czy to możliwe?
 
Rozumiem, że ten problem z uszami, to częste zapalenia. Oczywiście, jest to całkowicie wyleczalna choroba, ale w tym wypadku wymaga bardzo dokładnego zbadania psa. Konieczne jest zaglądnięcie do ucha specjalnym wziernikiem, aby wykluczyć ewentualne ciało obce. Dobry lekarz weterynarii bez kłopotu poradzi sobie z tym problemem. Przy nawracającym zapaleniu konieczne są bardziej szczegółowe badanie (krew, mocz, wymazy), które nigdy nie zaszkodzą. Radzę nie leczyć domowymi sposobami. Czasem zdarza się, że problem z uszami występuje na tle alergicznym. Wówczas, z reguły, pomaga zmiana karmy, ale to również należy konsultować z lekarzem. Strupki na uszach faktycznie tworzą się poprzez ukąszenia owadów. Najprostszym sposobem, który stosuję w swojej hodowli, jest smarowanie raz w tygodniu końcówek uszu preparatem odstraszającym owady OFF lub zwykłym dezodorantem. Pomaga w 100 procentach.