PORADY

Owczarek niemiecki został stworzony do pracy z człowiekiem. Przez cały wiek istnienia, rasa ta była nieustannie udoskonalana nie tylko w zakresie wyglądu, ale przede wszystkim pod względem psychicznym.

Niestety, nie wszyscy hodowcy to rozumieli i dlatego kluby owczarka niemieckiego wprowadzały obowiązek wyszkolenia psów używanych do reprodukcji. Musi to być wyszkolenie użytkowe, spośród których najbardziej rozpowszechnionym u nas jest wyszkolenie obrończe ( IPO ).
Wyszkolenie to obejmuje trzy zagadnienia pracy z psem :

1. Praca węchowa.
2. Posłuszeństwo.
3. Obrona. 

Praca węchowa polega na tropieniu przez psa śladu własnego przewodnika lub osoby obcej, przy czym na śladzie znajdują się dwa, trzy przedmioty, które należy znaleźć

Posłuszeństwo ma na celu wyrobienie u psa karności, cierpliwości i poddania rozkazom przewodnika, co z kolei jest nieodzowne podczas obrony. Dodatkowo, przed przystąpieniem do egzaminu IPO1 należy wykazać, iż pies jest wyszkolony na pierwszy stopień  Psa Towarzyszącego ( PT1 ). Szkolenie to obejmuje czynności, które każdy dobrze wychowany pies powinien umieć : chodzenie przy nodze, przychodzenie do właściciela, zmiana pozycji "siad", "waruj", "stój" również na odległość, aportowanie i nie przyjmowanie pokarmu od obcych.

W swojej hodowli staram się nie tylko wypełniać wymogi Regulaminu Hodowli Psów Rasowych, ale również szkolę psy dla własnej satysfakcji. Mimo, iż jestem "treserem - samoukiem", posiadam na swoim koncie wiele wyszkolonych psów. Głównie szkolę psy z własnej hodowli, gdyż ich doskonałej psychiki i chęci do pracy jestem pewien, a co najważniejsze - znam je.
Oprócz tego, wraz z żoną, z całkiem niezłym powodzeniem, szkolimy również inne rasy.

 

Powrót do listy tematów