PORADY

Na tej stronie postaram się odpowiedzieć na pytania Joanny zamieszczone w Księdze Gości Alhambry.

Jak przygotować psa do wystawy ? Sprawa nie jest taka prosta, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Każdy, widząc sposób wystawiania owczarków, nie widzi w tym nic nadzwyczajnego - ot, po prostu trzeba biegać z psem po ringu. Zgoda, ale do tego biegania trzeba psa przygotować, przygotować siebie, a także posiadać dobrego "handlera", czyli osobę, która nam psa wystawi. Myli się ten, kto uważa, że sam z powodzeniem może wystawić swojego owczarka. NIGDY pies prowadzony przez właściciela nie pokaże się stu procentach. Za przykład podam sukę z własnej hodowli - OKLAHOMĘ, która zawsze, gdy była prowadzona przez obcego handlera, otrzymywała ocenę doskonałą, natomiast, gdy właściciel ją wystawiał, z reguły plasowała się na końcu stawki.

Przygotowania do wystawy należy zacząć jak najwcześniej. Początkowo polega ono na nauczeniu psa chodzenia na smyczy, nie tylko przy nodze. Należy tak uczyć psa, aby przyzwyczaić go do ciągnięcia. Na wystawie sędzia powinien sprawdzić każdego psa w dwóch fazach ruchu : w szybkim kłusie i w wolnym kroku, gdy pies właśnie "ciągnie" na smyczy. Te fazy ruchu plus opis w statyce, pozwalają na pełne zorientowanie się w prawidłowości budowy psa.

Bardzo często ciągnięcie jest spowodowane normalnym, dominującym zachowaniem się psa - pies po prostu "prowadzi stado". W takim przypadku, niejednokrotnie sam właściciel doskonale poradzi sobie z prowadzeniem własnego psa, co jednak nie oznacza, jak już pisałem, że pies pokaże się od najlepszej strony. Zdarza się jednak równie często, że pies dobrze podporządkowany właścicielowi, nie będzie chciał wysuwać się przed niego i wówczas właściciel musi prowadzonego przez handlera psa zawołać spoza ringu. 

Należy pamiętać, aby szarpnięcie, czy naciąg smyczy nie deprymował psa, dlatego od najmłodszego wieku należy pieska przyzwyczajać do smyczy, do szarpnięć, a nawet do tego, aby pies nas ciągnął. Zdaję sobie sprawę, że takie siłowanie się z psem na każdym spacerze, to nic przyjemnego, ale należy tak uczyć psa, aby rozróżniał, kiedy należy ciągnąć, a kiedy nie. 

W swojej hodowli zawsze staram się przede wszystkim jak najwcześniej nauczyć psa zabawy z piłką tak, aby za piłkę "dał się pokroić". Z takim psem nie mamy potem najmniejszych kłopotów przy jakimkolwiek szkoleniu. Pies za piłkę zrobi wszystko. 

Bardzo ważne w przygotowaniu psa do wystaw jest odpowiednie żywienie. Owczarek niemiecki jest psem, który MUSI być "suchy". Nie oznacza to, że ma być zagłodzony. Suchy, to znaczy : szczupły, bez zbędnego tłuszczu, a cały jego wygląd mocnego psa mają dawać mięśnie. Uważam, że najlepszym sposobem karmienia owczarka jest dobra sucha karma. Ja używam karmy MERA DOG i ROYAL CANIN. W okresie zwiększonego wysiłku ( szkolenia, trening w sezonie wystawowym ) psy jedzą karmę dla psów o podwyższonej aktywności.

Mięśnie jednak same się nie rozbudują, muszą być stopniowo rozwijane i potem utrzymywane w stanie "gotowości". Od najmłodszego wieku piesek powinien być przyzwyczajony do intensywnego ruchu, jednak nigdy w pierwszym roku życia psa ruch ten nie może być wymuszany. W tym okresie pozwólmy psu biegać tyle, na ile ma ochotę, np. niech biega za piłką, jak najwięcej pływa. Potem, gdy już pieska prześwietlimy i upewnimy się, że nie ma dysplazji, możemy stopniowo przyzwyczajać go do ostrzejszych treningów. Ja zaczynam taki trening od "rozbiegania" psa przy rowerze na dystansie około 3 km. Taką drogę pies pokonuje codziennie rano, najlepiej gdy jest jeszcze chłodno, pięć razy w tygodniu. Oczywiście, ten trening jest dodatkiem do codziennej dawki ruchu, opisanej wyżej. W drugim tygodniu dystans zwiększam do 5 km i tak w kolejnych tygodniach zwiększam go o 2 km, aż dojdę do dystansu 12 - 15 km. Musimy pamiętać, aby zawsze dostosować prędkość jazdy do indywidualnych potrzeb psa. Pies musi iść przy rowerze spokojnym kłusem, bez wpadania w galop oraz bez zwalniania. Każdy ostatni kilometr prowadzę psa tak, aby biegł przy rowerze na granicy wpadnięcia w galop, czyli w maksymalnie wyciągniętym kłusie. Uważam, że to właśnie tempo, a nie długość dystansu ma największy wpływ na rozwój i wydolność mięśni.

Po pierwszym tygodniu treningów rowerowych, w pozostałych dwóch dniach tygodnia wprowadzam trening "wytrzymałościowy". Polega on na ciągnięciu przez psa określonego ciężaru. Do tego celu potrzebne są ( w moim przypadku ) specjalne szorki oraz sanki, które pies po prostu ciągnie. Na sankach znajduje się z reguły jakiś ciężar - również dostosowany do możliwości psa. Niektórzy, zamiast sanek stosują oponę od samochodu. Ten rodzaj treningu zawsze powodował wiele kontrowersji w świecie kynologów - niektórzy uznawali go za zwykłe męczenie psa, jednak z własnego doświadczenia wiem, że prawdziwi fachowcy zawsze go polecają. Po prostu korzyści z niego płynące są nie do przecenienia. Coraz częściej polecany jest on przez hodowców innych ras, bo buduje doskonale mięśnie grzbietu, podpiersie i przedpiersie, kapitalnie poprawia ułożenie zadu oraz niesamowicie poprawia możliwości wydolnościowe psa, co skutkuje chociażby większą witalnością na wystawie po kilku okrążeniach ringu. Dla przykładu podam tu TEXASA, który był i jest w ten sposób trenowany. Każdy, nawet osoba, której TEX się nie podoba, zawsze chwali jego wytrenowanie, mówiąc, że "... ten pies kipi energią."

W jakim celu wystawia się psy ? Wbrew powszechnym opiniom, wystawianie psa nie jest zwykłym snobizmem, zapożyczonym z krajów lepiej rozwiniętych. Wystawa nie jest również "pokazem psich piękności", no może w niewielkim stopniu. Wystawa, przede wszystkim, spełnia dwa następujące zadania: jest sprawdzeniem populacji psów rasowych pod kątem przydatności do hodowli oraz popularyzuje psy rasowe wśród ludzi.

Na każdej wystawie sędzia przyznaje psom określone oceny, które są warunkiem koniecznym do uzyskania statusu psa reproduktora ( oceny doskonałe ) lub suki hodowlanej ( oceny minimum bardzo dobre ). To o te właśnie oceny rywalizuje się na wystawach. Przy okazji ( w zależności od zamożności organizatora lub sponsorów ) czołówka każdej klasy dodatkowo uhonorowana zostaje medalem lub pucharem, a dodatkowo jest to reklama własnego psa, czy hodowli.

Obecny regulamin hodowli psów rasowych nakłada obowiązek posiadania trzech ww. ocen wystawowych od dwóch różnych sędziów. Jeśli nie uda nam się zdobyć takich ocen, pies nie będzie dopuszczony do hodowli. Tak więc, wystawa jest selekcją pod kątem pożądanych lub nie cech danego osobnika.  

Co oznaczają ważniejsze skróty używane w kynologii ?

Szkolenie :

PT 1, 2 - Pies Towarzyszący 1,2,3 - go stopnia  

IPO 1, 2, 3 - Pies Obrończy 1,2,3 - go stopnia

SchH 1, 2, 3 - Schutzhund - Pies Obrończy 1,2,3 - go stopnia

Kkl 1, 2 - Koerklasse 1,2 - niemiecka licencja hodowlana 1 - oznacza psa zalecanego do hodowli, 2 - oznacza psa jedynie dopuszczonego do hodowli w Niemczech

AD Pruefung - Ausdauerpruefung - próba rowerowa - każdy pies, aby zostać dopuszczonym do hodowli w Niemczech musi zaliczyć próbę wytrzymałościową ( 20 km przy rowerze )

Genetyka i zdrowie :

DNA - badanie na zgodność genotypu z genotypem rodziców

DNA gpr. - potwierdzone ww. badanie - oznacza, że dany pies faktycznie jest potomkiem opisanych w rodowodzie rodziców

a, A, normal - stawy biodrowe normalne, bez dysplazji - pies dopuszczony do hodowli

B, b, fast normal - stawy biodrowe prawie normalne, bez dysplazji - pies dopuszczony do hodowli

C, c - stawy biodrowe z lekką dysplazją - pies nie zostaje dopuszczony do hodowli

noch zugelassen - niemiecki opis oznaczający " jeszcze dopuszczony do hodowli "

Wystawy :

wo, o, mo - wybitnie obiecujący, obiecujący i mało obiecujący ( oceny w klasie szczeniąt )

V - ocena doskonała

bdb, SG - ocena bardzo dobra

db, G - ocena dobra

ZW, NPwR, NSwR - Zwycięzca Wystawy, Najlepszy Pies, Suka w Rasie

ZR - Zwycięzca Rasy - najlepszy osobnik wyłoniony w porównaniu NPwR i NSwR

Zw Mł - Zwycięzca Młodzieży

CAC, CWC - Certyfikat na Krajowego Championa Piękności

CACIB - Certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności

Mł Ch Pl - Młodzieżowy Champion Polski ( pies z trzema Zwycięstwami Młodzieży ) 

Ch Pl - Champion Polski ( pies z trzema CWC )

CZ Pl, Czoł. Pl - Czołówka Polski ( tytuł ten można uzyskać tylko na wystawie klubowej )

Zw Klubu - Zwycięzca Klubu ( pies, suka z lokatą V1 z klasy użytkowej na "klubówce" )

Powrót do listy tematów