PORADY

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

    Pielęgnacja owczarka niemieckiego nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym, tym bardziej w przypadku psów przebywających na zewnątrz, tzn. w kojcu. Jeśli nasze psy karmione są dobrymi karmami, w zasadzie nie zauważamy żadnych problemów ze skórą, czy sierścią psa. Z reguły, dwa razy do roku, czasami trzy, pies przechodzi okresowe linienie, wymieniając całkowicie stary włos na nowy. W tym okresie należy psa szczotkować, aby przyspieszyć proces wypadania martwych włosów. Jedynym problemem w tym zajęciu może być odpowiedni dobór zgrzebła lub grzebienia. Owczarek, jako pies z dwuwarstwową okrywą włosową, potrzebuje solidnego zgrzebła o dość długich zębach ( 3 - 4 cm ). Zgrzebło takie zapewnia dokładne rozczesanie aż do samej skóry oraz wyczesanie wszystkich martwych włosów podszerstka. Do włosów okrywowych zaś, najlepsze jest gumowe zgrzebło nazywane potocznie "melanżowym".

    Jak często można psa kąpać ?

Nawet i codziennie, a na pewno zawsze, kiedy jest brudny. W dobrych sklepach można bez kłopotu nabyć szampony przeznaczone do kąpania psów w różnym wieku i o różnym włosie, które nie grożą żadnymi kłopotami alergicznymi. natomiast, jeśli pies otrzymuje dobrą karmę i jest regularnie czesany, nie wymaga kąpieli. W takim przypadku, w zupełności wystarcza letnia kąpiel w stawie lub jeziorze. 

Obecnie, w specjalistycznych sklepach ( w Rzeszowie przy ul. Jagiellońskiej 27 ) dostępne są "suche" szampony w postaci aktywnej piany, którą należy nanieść na psa i po chwili zetrzeć wilgotną szmatką. Pianki takie mają jeszcze jedną zaletę, można je stosować tuż przed wystawą, dzięki czemu pies nabiera pięknego połysku.

    Bardzo istotnym zajęciem jest :

* kontrola uzębienia psa. Przynajmniej raz na miesiąc powinniśmy zajrzeć naszemu psu w zęby i skontrolować ich stan pod kątem wystąpienia kamienia nazębnego. W przypadku stwierdzenia kamienia, należy zęby oczyścić samemu lub w lecznicy dla zwierząt. Bardzo dobrym sposobem na zminimalizowanie występowania osadów, a w konsekwencji kamienia nazębnego, jest podawanie psu raz w tygodniu specjalnych środków usuwających niechciany osad. W sklepach można dostać listki chlorofilowe lub ( moim zdanie skuteczniejsze ) płyny w aerozolu do spryskiwania jamy ustnej.

* kontrola uszu. Co jakiś czas powinniśmy również skontrolować stan czystości psich uszu. Ucho psa zawsze powinno być jasnoróżowe w kolorze zdrowej skóry. W przypadku zauważenia zaczerwienienie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, bo z pewnością coś jest nie tak. Natomiast, jeśli ucho jest jasne, nie należy go zbyt często czyścić. Zdrowy pies, który nigdy nie miał zapalenia uszu, wręcz nie wymaga jakiejkolwiek pielęgnacji, czyszczenie uszu takiego psa powinno ograniczyć się do przemycia środkami myjącymi ( dostępne w sklepach ) wyłącznie małżowiny. Czyszczenie wewnątrz ucha powoduje usuwanie wytworzonej w odpowiedniej ilości woskowiny i jej nadprodukcję.

* kontrola łap obejmuje w zasadzie wyłącznie przycięcie pazurów. U psów mieszkających w kojcach z betonową posadzką nie występuje problem przerostu pazurów, gdyż zostają one starte przez beton. Psy domowe, natomiast, wymagają dość częstego ich przycinania . Do tego celu najlepiej jest zaopatrzyć się w cęgi, które posiadając specjalny ogranicznik, po drugim systematycznym przycięciu zabezpieczą psa przed skaleczeniem. Pazury docinamy tylko w martwej części, widocznej doskonale od dolnej strony palca.   

Pamiętajmy jednak, że najważniejszym zadaniem właściciela psa są regularne, okresowe wizyty w lecznicy, gdzie zawodowo do tego przygotowany lekarz, najlepiej skontroluje stan zdrowia i wygląd naszego psa.

Powrót do listy tematów